Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kompleksi turistik Maljovica me një atraksion të ri turistik

Foto: btsbg.org

Vendpushimi "Maljovica" në Rilla pret mysafirët e tij dimërorë me një Qendër Mësimore të rinovuar dhe Muzeun e Alpinizmit, i cili është i organizuar në tre seksione tematike, mësojmë nga botimi online bgtourism.

Seksioni i parë i jep përparësi historisë dhe jetës në Kampin Qendror Alpin, veçanërisht në vitet e para të tij, pasi viti 2022 është viti i përvjetorit të shkollës malore vendase. Një rubrikë e veçantë në muze i kushtohet “alpinistit të shekullit” Hristo Prodanov, i cili nga 10 prilli 1985 deri më 1 janar 1992 ishte patron i shkollës. Vizitorët gjithashtu mund të mësojnë për disa nga arritjet më të rëndësishme të alpinizmit bullgar, kryesisht nga periudha e hershme e tij (deri në pushtimin e Everestit në 1984 nga Hristo Prodanov).

“Maljovica është një vend historik, për të kaluarën e të cilit duhet të dinë brezat e ardhshëm. Jemi në një vend, historia e të cilit është e lidhur me alpinizmin bullgar”, tha menaxheri i kompleksit, Janko Avramov, në hapjen zyrtare të muzeut dhe qendrës arsimore të rinovuar, që u bë ditë më parë.

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Post-pandemisë: interes i paparë për destinacionet ekzotike dhe udhëtimeve me kroçera në vendin tonë

Operatorët turistikë vënë re një lëvizje në sektorin e turizmit. Bullgarët udhëtojnë gjithnjë e më shumë, gjithnjë e më shpesh jashtë vendit dhe për qëllime turistike. Në muajin e parë të vitit, gjysmë milioni bashkatdhetarë (504 mijë) kanë shkuar..

botuar më 23-04-07 7.15.PD

Bora e re zgjati sezonin e skive në vendpushimet dimërore

Rikthimi i dimrit në prill dhe reshjet e borës në male e zgjatën sezonin e skive. Vendpushimet dimërore kanë njoftuar se pistat dhe teleferikët janë në dispozicion për Pashkët dhe presin që turistët të përfitojnë. Që nga 27 marsi, Pamporovo uli..

botuar më 23-04-06 3.14.MD

Sofja - një destinacion gjithnjë e më tërheqës në mesin e turistëve të huaj

Destinacionet turistike urbane po rimëkëmben shumë shpejt pas pandemisë së koronavirusit. Ndërmarrja Komunale të Turizmit në Sofje pret një rimëkëmbje të numrit të turistëve nga para pandemisë dhe rezultate edhe më të mira këtë vit. Në vitin..

botuar më 23-03-30 7.41.MD