Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Notari rumun David Popovici është atleti Nr. 1 në Ballkan, Vezenkov është Nr. 8

David Popovici
Foto: David Popovici, Facebook

Notari rumun 18-vjeçar David Popovici është fituesi i edicionit të 49-të të sondazhit të BTA "Sportisti i Ballkanit" për vitin 2022. I vetmi bullgar në top 10 - basketbollisti Aleksandër Vezenkov u rendit i teti.

Popovici fitoi titujt botërorë dhe evropianë në 100 metra dhe 200 metra stil i lirë për meshkuj. Ai shënoi gjithashtu një rekord të ri botëror në 100 metra stil i lirë. Popovici shtoi gjithsej dhjetë medalje të arta nga kampionati botëror dhe evropian për të rinj. Popovici u emërua edhe notari numër 1 në Evropë për sezonin.

Në anketën tradicionale morën pjesë agjencitë kombëtare të vendeve të rajonit - BTA (Bullgari), ANA-MPA (Greqi), AGERPRESS (Rumani), Agjencia Anatolian (Turqi), TANJUG (Serbi), MINA (Mali i Zi), MIA ( Maqedonia e Veriut). , HINA (Kroaci), FENA (Bosnje dhe Hercegovinë) dhe ATA (Shqipëri).

Më shumë nga rubrika

Hyrja e shpellës

Speleologë bullgarë zbritën në minus 1316 m në një shpellë në Itali

Tre bullgarë hynë për herë të parë në shpellën “W Le Donne”, e cila ndodhet në masivin Grignja, në provincën Leko të Italisë Veriore. Bëhet fjalë për një sistem shpellor i përbërë nga 18 hyrje.Shpella është pothuajse 30 km e gjatë dhe 1316 m e thellë,..

botuar më 23-03-27 7.27.MD

Një tufë medaljesh për Bullgarinë nga një turne për personat me Sindromën Down në Argjentinë

Një pjesëmarrje e jashtëzakonshme shënoi Bullgarinë në garën më të madhe America Tri Games për personat me Sindromën Down, e cila u mbajt në Argjentinë. Vendi ynë u prezantua në aktivitetin sportiv me pesë pjesëmarrës - një gjimnast dhe katër atletë...

botuar më 23-03-27 2.56.MD

Bansko është organizator i Kampionatit Botëror të Snowboarding për të Rinj

Në vendpushimin Bansko drejtori i Federatës Ndërkombëtare të Skive, Peter Krogol  hapi Kampionatin Botëror të Snowboard-it për të rinjtë dhe të rejat. Garat e para fillojnë më 24 mars me një sllallom gjigand paralel. Snowboarders nga Australia,..

botuar më 23-03-24 10.33.PD