Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Notari rumun David Popovici është atleti Nr. 1 në Ballkan, Vezenkov është Nr. 8

David Popovici
Foto: David Popovici, Facebook

Notari rumun 18-vjeçar David Popovici është fituesi i edicionit të 49-të të sondazhit të BTA "Sportisti i Ballkanit" për vitin 2022. I vetmi bullgar në top 10 - basketbollisti Aleksandër Vezenkov u rendit i teti.

Popovici fitoi titujt botërorë dhe evropianë në 100 metra dhe 200 metra stil i lirë për meshkuj. Ai shënoi gjithashtu një rekord të ri botëror në 100 metra stil i lirë. Popovici shtoi gjithsej dhjetë medalje të arta nga kampionati botëror dhe evropian për të rinj. Popovici u emërua edhe notari numër 1 në Evropë për sezonin.

Në anketën tradicionale morën pjesë agjencitë kombëtare të vendeve të rajonit - BTA (Bullgari), ANA-MPA (Greqi), AGERPRESS (Rumani), Agjencia Anatolian (Turqi), TANJUG (Serbi), MINA (Mali i Zi), MIA ( Maqedonia e Veriut). , HINA (Kroaci), FENA (Bosnje dhe Hercegovinë) dhe ATA (Shqipëri).Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Elita e gjimnastikës ritmike botërore mblidhet në Kupën e Botës në Sofje

Sofja po bëhet sërish kryeqyteti i gjimnastikës ritmike botërore, në të cilën elita e këtij sporti do të pikturojë tablonë e madhe të parandjenjave, emocioneve dhe dëshirave vetëm pak muaj para Lojërave Olimpike në Paris. Nga data 12 deri më 14 prill..

botuar më 24-04-11 1.38.MD
Nurgyll Salimova

Humbja e dytë për Nurgyll Salimova në Turneun e Pretenduesve

Nurgyll Salimova humbi nga Aleksandra Gorjaçkina në Turneun e Pretenduesve për titullin botëror të shahut në Toronto. Shahistja bullgare të premten më 12 prill do të luajë me figurat e zeza kundër shahistes Katerina Lagno nga Rusia. Pas..

botuar më 24-04-11 10.01.PD

Legjendat e sportit bullgar janë duke bërë një vizitë në Parlamentin Evropian

Fituesi i Topit të Artë në vitin 1994 Hristo Stoiçkov , atletja jonë më e suksesshme e të gjitha kohërave Maria Grozdeva (qitje), kampionia jonë e vetme olimpike e notit Tanja Bogomillova-Dangallakova, legjenda e gjimnastikës sportive Jordan Jovçev..

botuar më 24-04-10 5.04.MD