Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Po shtohet mbulesa e dëborës në Pamporovo

Foto: BNR, Plovdiv

Rreth 15 cm është mbulesa e grimbulluar e dëborës në pushimoren Pamporovo në malin Rodopa, sipas të dhënave të Shërbimit të Shpëtimit Malor. Kushtet e skijimit në resort janë të mira, pasi borës artificiale në shpatet i shtohet bora natyrale. Për momentin, mbulesa e borës në shpatet është rreth 45 cm, njofton BNR Plovdiv. 6 pista janë te hapura dhe 4 teleferikë janë duke punuar. Më shumë pista pritet të hapen në ditët në vijim. Kjo është reshja e parë e borës që nga fillimi i vitit pas motit jashtëzakonisht të ngrohtë në fund të dhjetorit.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Rumen Draganov

Pushimet e majit do t'i japin një shtysë të fortë sezonit turistik veror

Më shumë se 1 milion udhëtarë priten në Bullgari për Pashkët, tha për BTA Rumen Draganov, drejtor i Institutit për Analiza dhe Parashikime në Turizëm. Në një periudhë prej rreth 5 vitesh, Pashkët bien në fillim të majit, dhe zakonisht atëherë..

botuar më 24-04-09 11.54.PD
Foto: Ambasada e Republikës së Bullgarisë në Japoni

Televizioni japonez promovon Bullgarinë si një destinacion turistik

Televizioni japonez Fuji TV filmoi episode të cilat ia prezantojnë Bullgarinë shoqërisë japoneze. Procesi i xhirimeve u krye në bashkëpunim me Ambasadën e Bullgarisë në Tokio, njoftoi përfaqësia jonë diplomatike. Nisma, e cila synon të..

botuar më 24-04-08 6.32.MD

Google aktualizon funksionin e tij të navigimit me foto të reja nga vendi ynë

Makinat e Google Street View do të kalojnë sërish përmes Bullgarisë këtë vit. Në muajt e ardhshëm, ato do të vizitojnë mbi 25 qytete, duke përfshirë Smoljan, Zllatograd, Isperih, Kërxhali dhe Pernik. Synimi, përveç aktualizimit të imazheve të qyteteve..

botuar më 24-04-06 8.05.PD