Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Japonezët po xhirojnë një dokumentar për qytetërimin trak

Perperikon
Foto: BGNES

Një nga televizionet kryesore japoneze, TBS, po xhiron një film në Bullgari për historinë e trakëve dhe verën e shenjtë. Ekipi punon në Perperikon dhe në Luginën e Mbretërve Trakë pranë qytetit Kazanllëk. Filmi 50-minutësh do të transmetohet në rubrikën më të ndjekur për mrekullitë dhe misteret botërore para audiencës 20 milionëshe të medias, njoftoi udhëheqësi shumëvjeçar i gërmimeve në Perperikon, Prof. Nikollaj Ovçarov.

Një qendër vizitorësh po ndërtohet me shpejtësi pranë qytetit shkëmbor për ta bërë atë edhe më tërheqës për turistët. Në fund të vitit 2022, Perperikon u kthye në një destinacion kryesor të fundjavës. Mijëra turistë i befasuan ciceronët vendas, ndërsa fluksi i mysafirëve arriti vizitat gjatë muajve të pikut të verës.

Më shumë nga rubrika

Namik Dokle

Në Akademinë Bullgare të Shkencave u prezantua një roman shqip për fatin e Gorës dhe goranëve

Libri i shkrimtarit Namik Dokle “Atje ku dielli lind dy herë” u prezantua në Akademinë Bullgare të Shkencave (BAN). Veprimtaria është iniciativë e Institutit të Gjuhës Bullgare pranë Akademisë Bullgare të Shkencave, Rrethit Kulturor “Familja..

botuar më 23-04-13 11.14.PD

Një pllakë përkujtimore u vendos te monumenti i Hristo Botevit në Havana

Në monumentin e Hristo Botevit në kryeqytetin e Kubës është vendosur një pllakë bronzi me mbishkrimin “Ai që bie në luftë për liri, ai nuk vdes”. Kështu, busti i revolucionarit, i cili qëndron në pjesën historike të Havanës së Vjetër, tashmë është..

botuar më 23-04-08 9.15.PD

UNESCO nderoi artisten e re Viktoria Ivanova

Një vizatim i një artisteje të re nga Pleveni është vlerësuar me çmimin më të lartë në Konkursin Ndërkombëtar të Arteve Pamore të organizuar nga Qendra e UNESCO-s në qytetin francez të Troyes. Vizatimi pastel "Legjenda e një dordoleci" i solli..

botuar më 23-04-05 10.54.PD