Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Japonezët po xhirojnë një dokumentar për qytetërimin trak

Perperikon
Foto: BGNES

Një nga televizionet kryesore japoneze, TBS, po xhiron një film në Bullgari për historinë e trakëve dhe verën e shenjtë. Ekipi punon në Perperikon dhe në Luginën e Mbretërve Trakë pranë qytetit Kazanllëk. Filmi 50-minutësh do të transmetohet në rubrikën më të ndjekur për mrekullitë dhe misteret botërore para audiencës 20 milionëshe të medias, njoftoi udhëheqësi shumëvjeçar i gërmimeve në Perperikon, Prof. Nikollaj Ovçarov.

Një qendër vizitorësh po ndërtohet me shpejtësi pranë qytetit shkëmbor për ta bërë atë edhe më tërheqës për turistët. Në fund të vitit 2022, Perperikon u kthye në një destinacion kryesor të fundjavës. Mijëra turistë i befasuan ciceronët vendas, ndërsa fluksi i mysafirëve arriti vizitat gjatë muajve të pikut të verës.

Më shumë nga rubrika

Varna është një destinacion veror për artistët e RADAR fest

Me një sërë eventesh, kryeqyteti ynë detar po përgatitet për edicionin e dhjetë të festivalit RADAR. Që nga viti 2014 edhe sot e kësaj dite, ky forum është ndër festivalet më inovative në botë, duke përzier zhanre të ndryshme muzikore me metoda..

botuar më 23-07-23 10.15.PD

4500 vjet histori njerëzore - Rosica Dimitrova me një foto epike "një herë në jetë"

Piramida e Keopsit ishte fotografuar me një siluetë aeroplani në sfondin e një hëne të plotë mbi të. Kjo është një foto që bëhet “një herë në jetë”, raportoi një nga sajtet më të autoritetshme të fotografisë PetaPixel. Autorja e fotografisë së..

botuar më 23-07-21 7.15.PD
Eli Skorçeva

Filmi "Mësimet e Bllagës" mund të jetë titulli bullgar në garën për "Oskar"

Do të përpiqemi të jemi kandidati bullgar për çmimin "Oskar", për një film në gjuhë të huaj, tha Stefan Komandarev, regjisori i filmit "Mësimet e Bllagës" i cili fitoi çmimin prestigjioz “Globi i Artë /"Golden Globe"/ në Karlovi Vari. "Kjo varet..

botuar më 23-07-19 10.31.PD