Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Megan Fox po xhiron sërish një film në Sofje

Megan Fox
Foto: EPA/BGNES

Prej disa ditësh Megan Fox ndodhet në Bullgari për xhirimet e filmit të ri me pjesëmarrjen e saj, i titulluar "Subservience" (“Nënshtrimi”), ku ajo luan rolin e një roboti femre i cili përdoret nga një baba i vetëm për të mbajtur shtëpinë dhe për t'u kujdesur për fëmijën.

Por inteligjenca e saj artificiale vendos që kjo nuk mjafton dhe ajo fillon të vrasë. Xhirimet në kryeqytet do të vazhdojnë deri në mes të shkurtit. Filmi pritet të prezantohet në Festivalin e Filmit në Kanë në maj.

Në "Subservience" Megan është partnere me aktorin, modelin dhe këngëtarin italian Michele Morrone. Ndryshe nga Morrone, i cili ndodhet për herë të parë në Bullgari, Megan ishte tashmë në Sofje në vitin 2020 për xhirimet e filmit horror "Till Death”.

Më shumë nga rubrika

Romani "Strehim kohe" i Georgi Gospodinovit është në listën e shkurtër të "Booker"

Romani "Strehim kohe" i Georgi Gospodinov u përfshi në listën e shkurtër prej gjashtë librash për çmimin ndërkombëtar letrar Booker, njoftoi Leila Slimani, kryetare e jurisë dhe fituese e çmimit Goncourt. Ky është shkrimtari i parë bullgar i..

botuar më 23-04-18 4.03.MD

Për kartolinat e para të Pashkëve në Bullgari

Në vitet '60 të shekullit XIX, në Evropën Perëndimore u shfaqën të ashtuquajturat "kartolina të hapura" - kartolina pa zarf, me adresat e marrësit dhe dërguesit në njërën anë dhe tekstin nga ana tjetër. Pas disa hezitimeve që lidhen me faktin se të..

botuar më 23-04-15 8.15.PD
Namik Dokle

Në Akademinë Bullgare të Shkencave u prezantua një roman shqip për fatin e Gorës dhe goranëve

Libri i shkrimtarit Namik Dokle “Atje ku dielli lind dy herë” u prezantua në Akademinë Bullgare të Shkencave (BAN). Veprimtaria është iniciativë e Institutit të Gjuhës Bullgare pranë Akademisë Bullgare të Shkencave, Rrethit Kulturor “Familja..

botuar më 23-04-13 11.14.PD