Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Prokuroria po heton një ish-ministër të brendshëm për pastrim parash

Foto: BGNES

Prokuroria po punon mbi një informacion kundër një ish-ministri të brendshëm dhe një deputeti aktual në Kuvendin e 48-të Popullor. Sipas informacionit, ish-ministri i brendshëm u ka urdhëruar vartësve të tij që të mos denoncojnë në Prokurori, Agjencinë Shtetërore të Sigurisë Kombëtare dhe Agjencinë Kundër Korrupsionit materiale për transaksione të dyshimta financiare të konstatuara nga një vend jashtë Bashkimit Evropian në llogarinë e një personi në një bankë bullgare. Personi akuzohet edhe për pastrim parash, njoftoi prokuroria. Sipas informacionit të BNR, ky është Bojko Rashkov nga “Po e vazhdojmë ndryshimin”.

Më shumë nga rubrika

Borxhi i shtetit në vitin 2023 u rrit me 2 miliardë euro

Borxhi i jashtëm shtetëror i Bullgarisë në fund të vitit 2023 u rrit me 22,7% ose mbi 2 miliardë euro, krahasuar me fundin e vitit 2022, dhe arriti në 10 888 miliardë euro. Kjo është 11,6% e PBB-së, njoftoi Banka Kombëtare Bullgare. Në dhjetor..

botuar më 24-03-04 12.50.MD
Portret i Vasill Levskit nga viti 1987, piktore: Ruska Marinova

Koncert bamirësie për ndërtimin e një monumenti të Vasill Levskit në Burgas

Sot, 4 mars, në qytetin e Burgasit do të mbahet një koncert bamirësie me qëllim ndërtimin e monumentit të Vasill Levskit . Koncerti organizohet nga fondacioni "Bullgarët krenarë", i cili ka marrë përsipër ngritjen e monumentit të heroit kombëtar..

botuar më 24-03-04 6.50.PD

Parashikimi i motit për 4 marsin

Ditën e hënë do të mbajë mot kryesisht me diell, por pasdite nga perëndimi vranësirat do të fillojnë të shtohen dhe trashen dhe deri në mbrëmje do të ketë vranësira në të gjithë vendin. Nuk priten reshje. Do të fryjë erë mesatare deri e fortë dhe..

botuar më 24-03-03 6.30.MD