Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një komision do të hetojë nëse NEXO ka financuar parti bullgare

Foto: BGNES

Me unanimitet të plotë, deputetët vendosën krijimin e një komisioni të përkohshëm për të hetuar të gjitha faktet dhe rrethanat që lidhen me veprimtarinë e kompanisë NEXO për kryerjen e veprimtarive të mundshme të paligjshme, duke përfshirë struktura që financojnë terrorizmin dhe krimin e organizuar, si dhe financimin e partive politike në Bullgari. Propozimi është bërë nga GERB. Komisioni përbëhet nga 14 anëtarë, dy nga secili grup parlamentar. Afati i veprimtarisë së tij është 1 muaj. Kryetar i saj u zgjodh Daniell Mitov nga GERB.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 27 shkurtin

Temperaturat minimale të ditës së martë në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 3 dhe 8°, në Sofje - 5°. Para mesditës në ultësira dhe lugina do të ketë vranësira të ulëta, ose mjegull. Gjatë ditës do të mbajë mot kryesisht me diell në pjesën më të..

botuar më 24-02-26 7.20.MD

Takim i kryeministrit bullgar me presidentin ukrainas

Në një takim në Kiev, kryeministri Nikollaj Denkov dhe presidenti ukrainas Vollodimir Zelenski diskutuan bashkëpunimin në fushën e energjetikës dhe mbrojtjes. Zelenski falënderoi Bullgarinë për mbështetjen dhe theksoi se vendi i tij është i..

botuar më 24-02-26 4.41.MD

Një delegacion qeveritar i kryesuar nga kryeministri është për vizitë në Ukrainë

Kryeministri Nikollaj Denkov dhe një delegacion bullgar mbërritën në Ukrainë, njoftoi shërbimi për shtyp i qeverisë. Denkov do t'u theksojë mikpritësve se Sofja do të vazhdojë të mbrojë pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të..

botuar më 24-02-26 9.47.PD