Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Prokuroria do të hetojë një kërcënim për vrasje ndaj Hristijan Pendikov

Hristijan Pendikov
Foto: BGNES

Prokuroria e Qarkut të Sofjes inicioi procedurë paraprake për kërcënim me vdekje ndaj Hristijan Pendikov, i cili u rrah në Ohër, njoftoi zëdhënësja e kryeprokurorit Siika Mileva.

Hristijan Pendikov është shtetas i Maqedonisë së Veriut me vetëdije bullgare dhe sekretar i organizatës “Mbreti Boris III”, i cili u sulmua një javë më parë dhe më pas u transportua në vendin tonë për mjekim.

Pendikov denoncoi Drejtorinë Kryesore “Lufta kundër Krimit të Organizuar” se në një rrjet social kundër tij ka një mesazh kërcënues në gjuhën maqedonase, si dhe foto të tij po qarkullonin në internet me thirrje për dhunë ndaj tij.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 31 majin

Të premten temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 11 dhe 17°, në Sofje 11°. Gjatë ditës do të jetë me diell, pas mesditës do të ketë vranësira në veriperëndim, mund të ketë reshje. Temperaturat maksimale do të jenë nga 25 deri në..

botuar më 24-05-30 7.35.MD

Këshilli i Mediave Elektronike i bashkohet luftës kundër lajmeve të rreme

Në prag të zgjedhjeve për parlament kombëtar dhe evropian, Këshilli i Mediave Elektronike vendosi të publikojë burime të besueshme informacioni në faqen e tij të internetit. “Sa më shumë afrohen zgjedhjet, aq më shumë narrativa dezinformative..

botuar më 24-05-30 3.57.MD
Kalin Stojanov

Mbi dy herë më shumë procedura paragjyqësore me sinjale për shkelje zgjedhore

Në Ministrinë e Punëve të Brendshme deri më sot u pranuan 156 raporte për shkelje të Kodit Zgjedhor, njoftoi ministri teknik i punëve të brendshme Kalin Stojanov. Sipas tij, numri i raporteve është pothuajse i barabartë me numrin e paraqitur në..

botuar më 24-05-30 2.37.MD