Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nikolla nga Cool Den dhe Annie V sërish bashkë në skenën e Sofjes

Foto: arkiv personal

Sonte, më 31 janar, dy artistë premtues do të prezantohen sërish bashkë në një klub të kryeqytetit që ofron skenën e tij për muzikantët e rinj. Këta janë Annie V dhe Nikolla Simeonov.

Anna dhe Nikolla këndojnë së bashku që nga viti 2016. Ata u takuan në një festival akustik në Sofje, organizuar nga miku i tyre i përbashkët. Interpretojnë soul, blues, rock, pop, reggae, funk, ska dhe shumë stile të tjera dhe vitet e fundit janë fokusuar në muzikën prej autori.

Të dy punojnë gjithashtu në mënyrë të pavarur me shumë sukses. Në vitin 2018, Nikolla krijoi grupin e tij Cool Den, me të cilin tashmë realizuan dy albume.

Në vitin 2021, Annie V (Anna-Maria Vërtovska) realizoi albumin e saj debutues solo, mbështetur nga Fondi Kulturor i “Muzikautor” në kuadrin e programit “Autor i Ri”. Anna-Maria shkruan tekstet, muzikën dhe është autore e aranzhimeve të të gjitha këngëve të albumit të quajtur “Station Unknown”. Në këngën me të njëjtin emër merr pjesë edhe Nikolla duke luajtur kitarë.

Një nga 12 këngët e albumit solo të Annie V është “Try”, në të cilën përveç zërit të ngrohtë të këngëtares, dëgjojmë edhe pianon e Martin Stojanov - Martist. Kënga ka një video me stil – shikoni:

Redaktor: Diljana Traçeva

Përgatiti në shqip: Svetllana DimitrovaMë shumë nga rubrika

Ollga Borisova

Festa e qytetit Kjustendill është një rast për të kujtuar këngëtaren Ollga Borisova

21 marsi është dita e qytetit Kjustendill të Bullgarisë Jugperëndimore. Festa njihet si Pranvera e Kjustendillit dhe rikrijon një traditë të lashtë lokale që ndërthurte praktikat e kultit të trakëve dhe romakëve në nderimin e tyre ndaj hyjnive..

botuar më 23-03-21 11.49.PD

Bilbilat e Korit të Fëmijëve të BNR-së ftojnë pranverën me një koncert

Kori i fëmijëve i Radios Kombëtare Bullgare me kryedirigjente Venecia Karamanova na fton në koncertin e tij tradicional pranveror. Sonte (17.03) në orën 19:00 në skenën e sallës “Bullgaria”, ansambli përjetësisht i ri do të festojë ardhjen e..

botuar më 23-03-17 6.10.PD
Foto: Facebook/ Vladimir Ampov - Grafa

Grafa ndërthur në mënyrë të shkëlqyer traditën dhe modernitetin në epikën “Pylli shekullor”

Me këngën e tij të re "”Pylli shekullor”, Grafa dërgon mesazhe dhe ndan dashurinë e tij për Bullgarinë. Pjesëmarrja e Korit të Grave me famë botërore “Misteri i zërave bullgarë” jep një kontribut të madh në tingëllimin epik të këngës...

botuar më 23-03-16 11.43.PD