Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Zgjedhjet e prillit do të kushtojnë 12 milionë leva

rosica Mateva
Foto: BGNES

Organizimi dhe mbajtja e zgjedhjeve të gjashta radhazi për dy vitet e fundit do të kushtojë 12 milionë leva (6.1 milionë euro), tha për bTV Rosica Mateva, nënkryetare e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ). Më 2 prill, bullgarët do të votojnë në zgjedhjet e parakohshme për Legjislaturën e 49-të të Kuvendit Poipullor me makineri ose fletë votimi në letër. Në këto zgjedhje do të ketë ndryshim të numrit të mandateve në dhjetë qarqe për shkak të rezultateve të regjistrimit të fundit të popullsisë, tha Mateva. Sipas saj, sfidat do të lidhen me ndryshimet në Kodin Zgjedhor dhe disa aktivitete do të duhet të organizohen ndryshe. Sa i përket ndryshimeve në softuerin për makineritë, është bërë e qartë se bisedimet janë ende në vazhdim me krijuesit e tij dhe KQZ është në pritje të informacionit se çfarë duhet bërë.


Më shumë nga rubrika

Javor Geçev në protestën në Gorna Studena

Po përgatisin një urdhëresë për çmimet e ushqimeve nga prodhuesi deri te tregtari përfundimtar

Ka përfunduar përgatitja e një urdhërese për ndjekjen e çmimeve të ushqimeve përgjatë gjithë zinxhirit nga prodhuesi deri te tregtari final. Priten detajet përfundimtare nga Ministria e Ekonomisë dhe Financave për të dorëzuar dokumentin në Këshillin e..

botuar më 23-03-21 7.42.MD
Elisa Ferreira

KE: Bullgaria nuk do të zbatojë Planin e Tranzicionit të Drejtë në 2023

Qeveria bullgare ka njoftuar Komisionin Evropian se zbatimi i Planit të Tranzicionit të Drejtë nuk do të fillojë këtë vit. Kështu ka bërë të ditur Komisionerja Evropiane për Kohezionin dhe Reformat, Elisa Ferreira. Sipas saj, Bullgaria është ndër..

botuar më 23-03-21 6.16.MD
Stefan Manov

Stefan Manov: Rajoni "Jashtë shtetit" do t'i motivonte njerëzit për të votuar

Nga 170 000 deri në 215 000 bullgarë jashtë vendit pritet të votojnë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 2 prillit. Kështu tha për BNT Stefan Manov nga Këshilli Publik i KQZ-së. Manov kujtoi nevojën e rajonit “Jashtë shtetit!. "Ai do..

botuar më 23-03-21 4.48.MD