Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Maqedonia e Veriut bëri thirrje për kremtim paqësor të përvjetorit të lindjes së Goce Dellçevit

Foto: BGNES, arkiv

Ministrat e Punëve të Jashtme Bujar Osmani dhe të Punëve të Brendshme të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski, si dhe sindikata e policisë në vend, kërkuan kremtimin paqësor të 151 vjetorit të lindjes së revolucionarit Goce Dellçev. Në apelin e tij, Osmani theksoi se çdo qytetar i Bullgarisë dhe i çdo shteti tjetër është i mirëpritur në Maqedoninë e Veriut dhe se “të gjithë duhet ta trajtojnë vendin dhe popullin maqedonas me respekt”. “Ne jemi një vend me perspektivë evropiane. Me traditat tona të dialogut ndëretnik, kohezionit dhe zgjidhjes paqësore të mosmarrëveshjeve bilaterale, jemi shembull në botë. Të mos lejojmë që provokatorët të na e vjedhin të ardhmen evropiane”, tha Osmani.

Kujtojmë se në lidhje me garantimin e sigurisë gjatë festimit për vizitë në Shkup ditë më parë, ishte edhe ministri bullgar i punëve të brendshme Ivan Demerxhiev.

Shkupi do të marrë masa që të mos ketë incidente gjatë kremtimit të revolucionarit Goce Dellçevit

Më shumë nga rubrika

Bullgaria mbështet mekanizmin evropian të paqes

Në muajin prill, vendi ynë do të fillojë të marrë fondet evropiane për mbrojtjen e kufirit të jashtëm të BE-së në luftën kundër migracionit të paligjshëm, njoftoi presidenti Rumen Radev pas samitit në Bruksel. Bullgaria merr pjesë dhe..

botuar më 23-03-24 7.42.MD

Geraldine Chaplin është në Bullgari për "Sofia Film Fest"

Aktorja e madhe Geraldine Chaplin ndodhet në Sofje si një nga të ftuarit special të “Sofia Film Fest” , transmetoi BNT. Në eventin ndërkombëtar kinematografik ajo do të prezantojë filmin e saj më të ri “Luka” , në të cilin luan rolin e një..

botuar më 23-03-24 6.32.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga 2 deri në 7°. Në Sofje do të jetë 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell, pas mesditës me vranësira dhe reshje nga perëndimi. Temperaturat maksimale do të arrijnë nga 19 deri në 24°, në..

botuar më 23-03-24 5.15.MD