Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shkupi do të marrë masa që të mos ketë incidente gjatë kremtimit të revolucionarit Goce Dellçev

Oliver Spasovski (majtas) dhe Ivan Demerxhiev në Shkup
Foto: EPA/BGNES

Zëvendëskryeministri bullgar dhe ministër i punëve të brendshme Ivan Demerxhiev, zëvendëskryesekretari i Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe kryetari i Agjencisë Shtetërore për Siguri Kombëtare ndodhen në Shkup për bisedime me autoritetet maqedonase për të garantuar sigurinë gjatë kremtimit të 151 vjetorit të lindjes së revolucionarit bullgar Goce Dellçev më 4 shkurt .

Ministri i punëve të brendshme të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski, e siguroi kolegun e tij bullgar, Demerxhiev, se autoritetet maqedonase do të marrin të gjitha masat e nevojshme që ngjarja të kalojë pa incidente. Demerxhiev tha gjithashtu se do të merren të gjitha masat që njerëzit që vijnë nga Sofja të mos bëjnë provokime. Ai vuri në dukje se mori garancinë e autoriteteve të Maqedonisë së Veriut se rasti i rrahjes së Hristijan Pendikov do të hetohet në mënyrë të paanshme.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria mbështet mekanizmin evropian të paqes

Në muajin prill, vendi ynë do të fillojë të marrë fondet evropiane për mbrojtjen e kufirit të jashtëm të BE-së në luftën kundër migracionit të paligjshëm, njoftoi presidenti Rumen Radev pas samitit në Bruksel. Bullgaria merr pjesë dhe..

botuar më 23-03-24 7.42.MD

Geraldine Chaplin është në Bullgari për "Sofia Film Fest"

Aktorja e madhe Geraldine Chaplin ndodhet në Sofje si një nga të ftuarit special të “Sofia Film Fest” , transmetoi BNT. Në eventin ndërkombëtar kinematografik ajo do të prezantojë filmin e saj më të ri “Luka” , në të cilin luan rolin e një..

botuar më 23-03-24 6.32.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga 2 deri në 7°. Në Sofje do të jetë 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell, pas mesditës me vranësira dhe reshje nga perëndimi. Temperaturat maksimale do të arrijnë nga 19 deri në 24°, në..

botuar më 23-03-24 5.15.MD