Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rumen Radev: Bullgaria nuk do të tolerojë dhunën ndaj bullgarëve maqedonas

Jotova, Pendikov, Radev
Foto: Sekretariati i shtypit i Presidentit

Shteti bullgar nuk do të tolerojë dhunën ndaj bullgarëve në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe ndaj qytetarëve të saj dhe do të përdorë të gjitha instrumentet kombëtare dhe ndërkombëtare për të mbrojtur të drejtat e tyre. Këtë e deklaroi presidenti Rumen Radev në takimin në Presidencë me bullgarin etnik nga Maqedonia e Veriut Kristijan Pendikov, i cili u sulmua në qytetin e Ohrit për shkak të deklarimit të hapur të identitetit bullgar.

Kreu i shtetit theksoi se krimet e urrejtjes ndaj bullgarëve të Maqedonisë dëmtojnë jo vetëm marrëdhëniet dypalëshe, por edhe perspektivën evropiane të Maqedonisë së Veriut. Në një mesazh nga shërbimi i shtypit presidencial thuhet se Bullgaria ka njoftuar partnerët e saj ndërkombëtarë për një tjetër fushatë antibullgare në Maqedoninë e Veriut, e cila u përshkallëzua ditët e fundit.

Pendikov u lirua sot nga Akademia Ushtarake e Mjekësisë në Sofje, ku po trajtohej pas rrahjes.Më shumë nga rubrika

Dita zgjedhore filloi për bullgarët jashtë vendit

Dy qendrat e para të votimit jashtë shtetit në Oukland dhe Krajstçërç në Zelandën e Re hapën dyert e tyre saktësisht në orën 07:00 të mëngjesit me orën lokale (ora bullgare 22:00 të mbrëmjes së 31 marsit) për qytetarët bullgarë që dëshirojnë të..

botuar më 23-04-02 10.42.PD
MiG 29

Motori i parë për MiG-29 mbërriti nga Polonia

Bullgaria mori motorin e parë për MiG 29 sipas marrëveshjes së saj me Poloninë. Këtë e bërë të ditur Ministria e Mbrojtjes. Motori pritej në fund të janarit si pjesë e një marrëveshjeje me Poloninë për të furnizuar dy për MiG-29. Para disa ditësh,..

botuar më 23-03-31 7.31.MD

Më 31 mars përfundon fushata zgjedhore

Më 31 mars përfundon fushata parazgjedhore për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 2 prillit. Nga mesnata e 1 prillit fillon “dita e reflektimit”, në të cilën ndalohet fushata politike dhe publikimi i rezultateve të sondazheve për qëndrimet e..

botuar më 23-03-31 6.26.MD