Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dy persona me Covid të konfirmuar vdiqën në 24 orët e fundit

Foto: arkiv

62 janë të sapo infektuar me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet u rritën me 11 nga një ditë më parë. Mbi 51.6 për qind e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 2 për qind e 2892 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalitcoronavirus.bg.  

Numri i pacientëve të regjistruar aktiv është 2694. Në spitale u pranuan 14 të infektuar, 9 prej të cilëve nuk kanë vaksina kundër Covid.

195 janë pacientët që trajtohen në spitale, prej tyre 22 në terapi intensive.

Në 24 orët e fundit u regjistruan 2 të vdekur me Covid të konfirmuar. Të dy ata nuk ishin të imunizuar kundër sëmundjes. Numri i të vdekurve me koronavirus të konfirmuar që nga fillimi i pandemisë arriti në 38 200 veta.

Të mërkurën u administruan 101 vaksina.


Më shumë nga rubrika

Kryeministri Nikollaj Denkov

Kryeministri Nikollaj Denkov: Në ditën festive duhet të bashkohemi

“Sot është një ditë kur duhet të bashkohemi dhe të flasim vetëm për atë që na bashkon. Nuk është ditë për sulme, por për festë”, u tha kryeministri Nikollaj Denkov gazetarëve pas ceremonisë së ngritjes së flamurit kombëtar përpara Monumentit të..

botuar më 24-03-03 2.56.MD
Presidenti Rumen Radev

Presidenti Radev para qytetarëve të mbledhur në Shipka: Të bashkuar, ju mbrojtët festën tonë kombëtare nga cenimi

“Jam krenar që shoh kaq shumë bullgarë patriotë në majën Shipka në ditën e festës sonë kombëtare. Këtu bëma e vullnetarëve tanë, të cilët qëndruan krah për krah me ushtarët e ushtrisë së perandorit rus Aleksandër II, hapi rrugën për lirinë e..

botuar më 24-03-03 1.59.MD

Festimet e festës kombëtare nisën nga qyteti i Kazanllëkut

“Dita e tretë e marsit është dita kur Bullgaria u çlirua, mori sovranitetin e saj kombëtar dhe qëndroi me krenari në hartën e Evropës si një vend i barabartë me vendet e tjera evropiane. Përshëndetje heronjve, rroftë Bullgaria!”. Kështu..

botuar më 24-03-03 9.42.PD