Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dy persona me Covid të konfirmuar vdiqën në 24 orët e fundit

Foto: arkiv

62 janë të sapo infektuar me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet u rritën me 11 nga një ditë më parë. Mbi 51.6 për qind e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 2 për qind e 2892 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalitcoronavirus.bg.  

Numri i pacientëve të regjistruar aktiv është 2694. Në spitale u pranuan 14 të infektuar, 9 prej të cilëve nuk kanë vaksina kundër Covid.

195 janë pacientët që trajtohen në spitale, prej tyre 22 në terapi intensive.

Në 24 orët e fundit u regjistruan 2 të vdekur me Covid të konfirmuar. Të dy ata nuk ishin të imunizuar kundër sëmundjes. Numri i të vdekurve me koronavirus të konfirmuar që nga fillimi i pandemisë arriti në 38 200 veta.

Të mërkurën u administruan 101 vaksina.


Më shumë nga rubrika

Presioni i emigrantëve në kufirin bullgaro-turk është nën kontroll

Një rënie prej afro 80% e numrit të shtetasve që kanë bërë provë të kalojnë ilegalisht kufirin bullgaro-turk është regjistruar këtë vit krahasuar me vitin e kaluar. Kjo u bë e qartë gjatë vizitës në Bullgari të Hans Leijtens, drejtor ekzekutiv i..

botuar më 24-02-29 4.46.MD

Biznesmeni në arrest shtëpie Vasill Bozhkov me një projekt të ri politik

Biznesmeni Vasill Bozhkov, i cili aktualisht është në arrest shtëpiak për akuza të shumta, duke përfshirë taksat e papaguara nga biznesi i lojërave të fatit që kapin vlerën e gjysmë miliardë levave, njoftoi krijimin e një projekti të ri politik -..

botuar më 24-02-29 3.23.MD

Bullgaria nuk do të dërgojë trupa në Ukrainë apo Moldavi

Bullgaria kurrë nuk ka diskutuar dhe nuk ka ndërmend të dërgojë ushtri bullgare në Ukrainë, tha kryeministri Nikollaj Denkov në përgjigje të një pyetjeje parlamentare. Ai mohoi se po mendohet dërgimi i personelit ushtarak në Moldavi dhe kujtoi se kjo..

botuar më 24-02-29 11.39.PD