Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dy persona me Covid të konfirmuar vdiqën në 24 orët e fundit

Foto: arkiv

62 janë të sapo infektuar me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet u rritën me 11 nga një ditë më parë. Mbi 51.6 për qind e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 2 për qind e 2892 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalitcoronavirus.bg.  

Numri i pacientëve të regjistruar aktiv është 2694. Në spitale u pranuan 14 të infektuar, 9 prej të cilëve nuk kanë vaksina kundër Covid.

195 janë pacientët që trajtohen në spitale, prej tyre 22 në terapi intensive.

Në 24 orët e fundit u regjistruan 2 të vdekur me Covid të konfirmuar. Të dy ata nuk ishin të imunizuar kundër sëmundjes. Numri i të vdekurve me koronavirus të konfirmuar që nga fillimi i pandemisë arriti në 38 200 veta.

Të mërkurën u administruan 101 vaksina.


Më shumë nga rubrika

Një konferencë mbi sigurinë në rajonin e Detit të Zi do të mbahet në Sofje në prill

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e jashtme Maria Gabriel mori pjesë në takimin e rregullt të Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së në Bruksel. Vendet e komunitetit diskutuan situatën në Lindjen e Mesme, agresionin rus kundër Ukrainës dhe..

botuar më 24-02-20 9.19.PD

Plovdivi përsëri pret ekspozitën ndërkombëtare për vreshtarinë dhe verëtarinë "Vinaria"

Në Panairin Ndërkombëtar – Plovdiv, më 20 shkurt fillon ekspozita e vreshtarisë dhe verërave “Vinaria”. “Vinaria” 2024, e cila zgjat deri më 24 shkurt, është një ngjarje e rëndësishme që pasqyron zhvillimin e industrisë së verës dhe vreshtarisë në..

botuar më 24-02-20 6.05.PD

AGRA dhe “Foodtech” prezantojnë makineritë dhe teknologjitë më të fundit në bujqësi

Varietetet e reja të domateve, varietetet dimërore të elbit dhe grurit, luledielli, pambuku, duhani, jonxha dhe misri hibrid foragjer, si dhe disa teknologji inovative për prodhimin e farërave, prodhimin dhe kultivimin e kulturave vjetore dhe..

botuar më 24-02-20 5.15.PD