Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nëpër gjurmët e Apostullit – 5 objekte turistike që lidhen me jetën dhe veprën e tij

Foto: bulgariatravel.org

Nuk ka personalitet më të padiskutueshëm dhe më frymëzues për ne, bullgarët, se Apostulli i Lirisë Vasill Levski. 150-vjetori i vdekjes së tij tragjike është një rast për të nderuar këtë ikonë të ndritshme bullgare duke vizituar disa nga vendet më emblematike që lidhen me jetën dhe veprimtarinë e tij revolucionare-arsimore.

Le të fillojmë me vendlindjen e tij Karllovo

Muzeu Kombëtar „Vasill Velski“

Në zemër të këtij qyteti të shtrirë në rrëzat jugore të malit Stara Pllanina, gjejmë një ndërtesë të vogël njëkatëshe të vendosur në një oborr të mbushur me lule. Këtu më 18 korrik 1837 lindi Vasill Kunçev, me nofkën Levski. Shtëpia është ndërtuar në shekullin e 18-të nga gjyshi i tij Kunço Ivanov dhe përbëhet nga një dhomë gjumi, sallon, bodrum, punëtori dhe punishte për bojatisjen. Në vitet pas Çlirimit, ndërtesa u braktis dhe u shemb. Më vonë ajo u restaurua, së bashku me oborrin e kalldrëmuar, çezmën dhe murin e gurtë. Sot, çdokush mund ta vizitojë këtë vend të shenjtë, të shikojë dhomat e vogla me dollapë druri dhe stola me tre këmbë ku Apostulli kaloi vitet e tij të hershme dhe të njihet me fotot e tij origjinale, sendet personale dhe dokumentet.

Lloveç - një ndalesë e detyrueshme nëpër gjurmët e Levskit

Muzeu „Vasill Velski” - Lloveç

Ky është “kryeqyteti” i Organizatës së Brendshme Revolucionare që ai krijoi. Këtu Dhjaku kalonte kohën më të gjatë, së bashku me shokët e tij, prandaj prania e tij ndihet kudo në qytet. Në ditët e sotme, turistët ndalojnë në Qendrën e Informacionit Turistik ku marrin një hartë “Nëpër Gjurmët e Apostullit”.

“Në qytetin Lloveç është muzeu më i madh i Vasil Levskit, me numrin më të madh të sendeve të tij personale, si dhe monumenti i tij më i madh me një lartësi prej 14 metrash - shpjegon Stanisllav Stojçev nga komuna e Lloveçit. - Dhe në urën e mbuluar ka një model të qytetit, ku do të shihni monumentin më të vogël të Apostullit. Në kishën “Fjetja e Hyjlindëses”, pikërisht pranë muzeut, Levski këndonte në kor. Këtu janë edhe shtëpitë e revolucionarëve bullgarë Hristo Conev-Llatineca, Marija dhe Nikolla Sirkovi, ku Dhjaku fshihej nga turqit.”

Vizitoni Manastirin e Trojanit dhe qelinë - vend fshehjen e Levskit

Manastiri i Trojanit

Apostulli shpesh qëndronte në manastirin e shenjtë, ku themeloi të vetmin komitet revolucionar të murgjve në Bullgari. Sot në katin e dytë të manastirit mund të shihni një koleksion muzeor kushtuar Lëvizjes Nacionalçlirimtare Bullgare, dhe jo vetëm.

“Fshehtësira e Vasill Levskit ishte në këtë kat, pasi që nga këtu mund të shihej e gjithë rruga në distancë, kështu që nëse do të vinin zaptije apo kishte ndonjë kërcënim, mund të reagohej me kohë” - thotë Desisllava Doçeva, punonjëse në Manastirin e Trojanit.

Në ditët para kapjes së tij, vëllezërit murg më kot e këshillonin Apostullin të qëndronte në manastir, për shkak të kërkimit intensiv të tij nga pushteti osman, por Levski ishte i vendosur.

Hani Këkrinsko, ku u kap Levski, u kthye në muze

Hani Këkrinsko

Më 27 dhjetor 1872, pas një prove për të thyer pritën e zaptijeve, Apostulli u plagos dhe u kap në Hanin e Kakrinës. Prej andej, i lidhur me zinxhirë, ai u çua në një karrocë me kuaj deri në vdekjen e tij. Hani më vonë u braktis, dhe më pas u dogj dhe u asgjësua. Por në dekadat e para të shekullit të 20-të, bullgarët patriotë e rivendosën atë. Në oborrin e muzeut ata vendosën edhe një pllakë përkujtimore kushtuar Apostullit.

Shihni zinxhirët origjinalë me të cilët ishte prangosur Dhjaku

Burgu-muze në qytetin Veliko Tërnovo

Pas kapjes së tij nga turqit, Levski u dërgua në burgun e qytetit Veliko Tërnovo ku qëndroi në izolim katër ditë. Gjatë kësaj kohe ai u mor në pyetje tri herë nga një gjykatë e jashtëzakonshme turke. Sot burgu u shndërrua në muze. Turistët mund të shohin qelinë në të cilën u burgos Dhjaku, zinxhirët origjinalë në të cilët ai ishte i prangosur, si dhe objekte të çmuara që lidhen me veprimtaritë revolucionare dhe edukative të heroit më të dashur kombëtar bullgar.

Publikimi është në kuadër të një projekti të realizuar me mbështetjen financiare të Ministrisë së Kulturës, sipas Programit Kombëtar për përkujtimin e 150 vjetorit të vdekjes së Vasill Levskit.

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Foto: bulgariatravel.org, vlevskimuseum-bg.org, Muzeu „Vasill Velski” - Lloveç, BGNES, museumvt.com

Më shumë nga rubrika

Planetariumi në Burgas tashmë mirëpret mysafirët kureshtarë

Banorët dhe mysafirët e Burgasit tani mund të përfitojnë nga një tjetër atraksion në qytetin bregdetar, i cili do t'i njohë me ato që po ndodhin në Kozmosin e pafund. Bëhet fjalë për planetarin e sapohapur, që ndodhet në zonën e terminalit të..

botuar më 23-05-28 11.15.PD

Shumen, nga ku fillon Bullgaria

„Këtu fillon Bullgaria - pesë gishta në një grusht hekuri. Të lidhur me traditën e lashtë, të skalitura në mars hime dhe përpjekje!” Kështu fillon himni i qytetit të Shumenit, duke kënduar fillimin epik të shtetit bullgar, i themeluar..

botuar më 23-05-21 1.10.MD

Kompleksi turistik “Shën Konstantin dhe Elena” ka 115 vjetorin

Kompleksi turistik "Shën Konstantin dhe Elena" është resorti më i vjetër bullgar në Detin e Zi. Ndodhet 10 km nga qendra e Varnës dhe kombinon në mënyrë unike privatësinë me komplekset moderne dhe një sërë shërbimesh. Kombinimi i ujit termal, detit,..

botuar më 23-05-21 10.10.PD