Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 17 marsin 2023

Temperatura relativisht të ulëta në mes të marsit

Foto: BGNES

Gjatë natës do të mbajë vranësira me reshje shiu, vende-vende kryesisht në zonat e larta të Bullgarisë Perëndimore dhe në rajonin Predballkan, të përziera me borë. Do të fryjë erë mesatare nga verilindja. Temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 1°deri në 4°, në Sofje - rreth 0°.

Të premten paradite reshjet e shiut do të ndalojnë në shumicën e zonave dhe deri në fund të ditës vranësitë do të çahen dhe zvogëlohen. Do të vazhdojë të fryjë erë verilindore, në Bullgarinë Lindore - përkohësisht e fortë, por në mbrëmje do të dobësohet. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 7° dhe 12°, në Sofje rreth 7°.

Në male para mesditës do të mbajë mot kryesisht me vranësira, me reshje të shpërndara bore. Pas mesditës vranësitë do të zvogëlohen. Do të fryjë erë mesatare verilindore. Temperatura maksimale në një lartësi prej 1200 m do të jetë rreth 1°, në 2000 m - rreth minus 5°.

Vranësirat do të jenë të theksuara në Detin e Zi gjatë pjesës më të madhe të ditës, me reshje të dobëta shiu paradite. Në mbrëmje do të ketë ulje më të ndjeshme të vranësirave. Do të fryjë erë mesatare, për një kohë të shkurtër dhe e fortë nga veriu, e cila në mbrëmje do të dobësohet. Temperaturat maksimale do të jenë nja 8°-9°, po aq sa temperatura e ujit të detit.

Jashtë vendit

Në Evropën Perëndimore dhe në Gadishullin Iberik do të mbajë mot i vranët dhe me shi, në disa vende me reshje më të theksuara. Në Gadishullin Skandinav do të jetë me vranësira, erë dhe reshje të theksuara bore. Reshje bore do të ketë në disa rajone në pjesën veriperëndimore të Rusisë Evropiane. Në Evropën Qendrore do të mbizotërojë mot i vranët. Mbi Bjellorusi, Ukrainën Perëndimore, si dhe në Mesdheun Qendror do të mbajë mot kryesisht me diell.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 1 qershorin 2023

Mëngjesin e së enjtes do të ketë ulje të dukshmërisë në ultësira dhe lugina. Gjatë ditë s do të jetë me diell. Pas mesditës do të ketë vranësira dhe reshje lokale mbi malet në Bullgarinë Perëndimore. Temperaturat minimale do të jenë nga 12 deri..

botuar më 23-05-31 6.25.MD
Kirill Petkov

Kirill Petkov u paraqit në prokurori për t'u marrë në pyetje

“Besoj në fuqinë e drejtësisë reale, besoj në procedurat standarde të parlamentit dhe shpresoj që duke i ndjekur ato të arrijmë drejtësi reale. Njëkohësisht nuk do të lejojmë që prokuroria të përdoret si shkop.” Këtë e tha bashkëkryetari i “Po e..

botuar më 23-05-31 6.14.MD
Nikollaj Denkov

PP-DB dhe GERB-SDS rifillojnë negociatat për qeveri

PP-DB rinovoi negociatat për formimin e një kabineti me mandatin e dytë me GERB-SDS në Kuvendin Popullor, të udhëhequr nga të nominuarit për kryeministra nga të dy koalicionet, Nikollaj Denkov dhe Maria Gabriel, dhe në prani të liderëve të..

botuar më 23-05-31 3.57.MD