Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 22 marsin 2023

Në vend do të mbajë mot i vranët dhe me reshje shiu, por i ngrohtë

Foto: Radio Vidin

Të mërkurën temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga 5 deri në 10°. Në Sofje do të jetë 7°. Do të jetë me re. Nga perëndimi reshjet do të dobësohen. Më së voni do të ndalen pas mesditës në lindje. Temperaturat maksimale do të jenë nga 9 deri në 14°, në kryeqytet 11°.

Do të mbajë mot me vranësira dhe reshje shiu përgjatë Detit të Zi. Temperaturat maksimale do të jenë 9-10°. Uji i detit mbetet 8-9°.

Mbi malet do të mbajë mot me vranësira, erë dhe shi. Bora do të bjerë në lartësinë mbi 1800 m. Temperatura maksimale në 1200 m do të jetë 5°, në 2000 m minus 1°.

Të enjten vranësirat do të çahen dhe do të ngrohen.

Jashtë vendit

Në Evropë do të jetë me vranësira. Do të bjerë shi mbi Bretanja dhe Normandi, mbi Alpe, Bavari dhe në pjesën më të madhe të Ballkanit. Në Londër pritet 15°, në Moskë -6, në Berlin do të jetë deri në 16°, në Paris - 14. Madridi mbetet kryeqyteti më i ngrohtë me 22°. Do të jetë 20° në Romë, 19 dhe 13° në Beograd dhe Bukuresht, 18 dhe 11° në Athinë dhe Stamboll.

Në Nju Jork dhe Montreal do të jetë 8 dhe 5°, në Vankuver dhe në Çikago do të jetë 13 dhe 11°. 13° pritet në Los Anxhelos, 27° në Miami dhe Meksiko Siti, 23 dhe 30° në Buenos Aires dhe Rio de Zhanejro. Në Dubai do të jetë deri në 31°, në Jerusalem dhe Teheran përkatësisht deri në 15 dhe 19°.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 7 qershorin

Ditën e mërkurë mbi Bullgarinë Perëndimore do të ketë vranësira të shpërndara. Aty do të bjerë shi deri në mesditë. Në Bullgarinë Qendrore dhe Lindore do të mbajë mot me diell me vranësira të shpërndara dhe të larta, temperaturat minimale do të jenë..

botuar më 23-06-06 7.10.MD

Parlamenti zgjodhi Nikollaj Denkov kryeministër

Kuvendi Popullor votoi dhe miratoi Akademikun Nikollaj Denkov kryeministër. 132 votuan “pro”, “kundër” 69, pa të abstenuar. Denkov mori mbështetje nga GERB-SDS (një “kundër”), PP-DB dhe DPS. Struktura e kabinetit PP-DB dhe GERB-SDS u mbështet..

rinovuar më 23-06-06 6.36.MD

Presidenti mendon se koalicioni i ri i bëri zgjedhjet të pakuptimta

Para se parlamenti të votonte për kabinetin e propozuar nga dy formacionet PP-DB dhe GERB-SDS, presidenti Rumen Radev rekomandoi që qeveria e re “të mos tradhtojë interesat kombëtare pasi liderët e koalicionit të ri tradhtuan besimin e votuesve të..

botuar më 23-06-06 2.26.MD