Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeqyteti i vjetër bullgar Veliko Tërnovo po shënon festën e tij

Foto: Zdravka Masljankova

Qyteti Veliko Tërnovo për vitin 144 sot shënon festën e tij. Dita i kushtohet fitores së Mbretit Ivan Asen II te Kllokotnica në vitin 1230 mbi trupat e sundimtarit të Epirit, Teodor Komnin. Kryeqyteti i Mbretërisë së Dytë Bullgare, ish Tërnovgrad (shek. XII-XIV) ishte gjithashtu qyteti i parë bullgar që zgjodhi një datë historike për festën e tij pas Çlirimit. Kjo ndodhi në vitin 1879.

Në kremtimet asistoi edhe nënpresidentja Ilijana Jotova. Me rastin e festës, në kishën historike “Shën 40 Martirët”, u mbajt liturgji solemne, ku u sollën një pjesë e lipsaneve të Shën Joan Rillsk, njoftoi korrespondentja e BNR në Veliko Tërnovo, Zdravka Masljankova.

Sot, Tërnovo është qyteti i 15-të më i madh në vend dhe padyshim një nga më të bukurit dhe më të vizituarit në Bullgari.


Më shumë nga rubrika

Veliko Tërnovo mori një dhuratë nga Kisha Ortodokse Rumune

Në Ditën e Lindjes së Virgjëreshës , kryeqyteti i vjetër Veliko Tërnovo mori një qefin të Shën Petka Bëllgarska si dhuratë nga Kisha Ortodokse Rumune. Shenjtorja është e njohur edhe si Tërnovska dhe si mbrojtësja e Bullgarisë. Qefini u prit nga..

botuar më 23-09-08 2.59.MD

Gavrill Krësteviç siguron Bashkimin paqësor të Bullgarisë

Në ditën e Bashkimit , kur e gjithë Bullgaria feston 138 vjet nga bashkimi i një pjese të territoreve bullgare të copëtuara pas Çlirimit (1878) , ju ofrojmë bisedën me prof. Vera Bonevën për rilindësin e madh bullgar Gavrill Krësteviç,..

botuar më 23-09-06 8.10.PD

Një ekspozitë dokumentare për Bashkimin e 1885 niset për një turne në vend

"Kujtesa e ruajtur e Bashkimit të vitit 1885 në muzetë, arkivat, bibliotekat dhe koleksionet private bullgare" është një ekspozitë që Muzeu Historik Rajonal – Plovdiv vë në dispozicion të publikut në qytete të ndryshme të vendit. Qyteti Jamboll është..

botuar më 23-09-03 10.05.PD