Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Aeroporti i Varnës me një rritje prej 57% të pasagjerëve që nga fillimi i vitit

Foto: Aeroporti i Varnës

Që nga fillimi i vitit 2023, ka pasur një rritje të ndjeshme të pasagjerëve në Aeroportin e Varnës. Duket se kryeqyteti ynë detar popërpiqet të kompensojë mungesën serioze të lëvizjeve në dy vitet e fundit, lidhur me pandeminë COVID-19. U fol edhe për ringjalljen e destinacioneve që nuk ishin aktive deri vonë. "Ka interes të madh dhe rritje të kërkesave në linjat ajrore me kosto të ulët që nga vera e vitit 2022," - tha Denica Millosavleviç, shefe e Departamentit të "Marketingut të Aviacionit" në Aeroportin e Varnës, në një intervistë me Daniella Stojnova nga BNR-Varna.

“Nga fillimi ivitit 2023 numri i pasagjerëve është rritur dhe ka shkuar 57% krahasuar me vitin 2019. Këtë dimër ofrojmë 18 destinacione të përshtatshme për çdo kohë të vitit në aeroportin e Varnës, gjë e cila është një sukses krahasuar me vitet e mëparshme. Gjatë këtij sezoni veror, do të ketë tre linja shtesë për dhe nga aeroporti i Varnës. Këto janë Katovice, Krakov në Poloni dhe Vilnius në Lituani. Në aeroportet në Evropë me deri në 5 milionë pasagjerë, në 10 vitet e fundit kemi parë një rritje pothuajse të dyfishtë të numrit të pasagjerëve në fluturimet me kosto të ulët. Për vitin që kaloi, mesatarisht ishte mbi 40%. Ndërsa për aeroportin e Varnës, gjatë 3 viteve të fundit, kanë qenë mbi 50%.


Aeroporti i Varnës përmban një kombinim të destinacioneve të reja, linjave ajrore të reja dhe rihapjen e linjave që nuk funksiononin prej disa vitesh, theksoi më tej Millosavleviç dhe saktësoi:

“Kemi rihapje të disa linjave për në vendet skandinave – qytetet Bergen, Helsinki, Aalborg, për të cilat nuk ka pasur programe të rregullta fluturimi që nga vera e vitit 2019. Kemi një rifillim të linjës me Beogradin, e cila kishte stopuar që nga viti 2016. Ajo hapet sërish nga fillimi i qershorit me 4 fluturime në javë. Ne kemi gjithashtu një kombinim fluturimesh çarter nga Karlovy Vary dhe Pardubice në Republikën Çeke, një linjë e re me fluturime nga Tel Avivi në fund të qershorit. Dhe një tjetër linjë ajrore e re në Aeroportin e Varnës do të jetë nga Ukraina me 3 linja nga Katowice, Varshava dhe Poznan. Ne presim fluturime edhe nga Aeroporti i ri i Varshavës, i cili do të funksionojë krahas fluturimeve nga aeroporti kryesor” - tha Denica Millosavleviç.

Dhe a mund të presim surpriza pozitive nga tregu gjerman, nga ku së fundmi vihet re një fluks turistësh?

“Tregu gjerman në Aeroportin e Varnës po zhvillohet mirë. Bëhet fjalë për pasagjerë të cilët nuk udhëtojnë për qëllime turizmi, por vijnë për të vizituar të afërmit dhe miqtë ose për pune - shpjegon Denica Millosavleviç. - Në këtë drejtim, Gjermania është tregu që ka peshën më të madhe në aeroportin e kryeqytetit tonë detar. Vitin e kaluar, ajo përfshiu një të tretën e tregut. Këtë vit presim rritjedhe madje tejkalim të niveleve të 2019-ës”.

Për sa i përket tregjeve të Rusisë, Bjellorusisë dhe Ukrainës në Aeroportin e Varnës, numri i pasagjerëve është ulur me mbi 180 mijë në krahasim me vitin 2019, raportoi gjithashtu Millosavleviç. Dhe shtoi se për momentin ka shenja të mira nga tregjet e Evropës Qendrore si Polonia, Republika Çeke dhe Hungaria.

Autore: Veneta Nikollova /nga intervista e Daniella Stojnovës, BNR-Varna/

Përgatiti në shqip: Kostandina Bello

Foto: Aeroporti i Varnës

Më shumë nga rubrika

Thesaret natyrore të rezervatit “Julen” në Pirin

Në kulmin e gushtit, Bansko është plot me turistë. Qyteti turistik preferohet si destinacion veror, për shkak të gjelbërimit, ajrit të pastër dhe mbi të gjitha për shkak të mundësive për ecje në malin Pirin . Përveç si një qendër..

botuar më 23-08-23 4.10.MD

Dinozaurët me përmasa reale në Parkun Baçinovo

Banorët dhe mysafirët e Bllagoevgradit do të mund të vizitojnë parkun argëtues "Dinozaurët e gjallë dhe bota përrallore e fluturave" nga 25 gushti deri më 25 shtator 2023. Për një muaj, Parku “Baçinovo” do të "popullohet" me dinozaurët e përmasave..

botuar më 23-08-23 1.25.MD

Ndriçimi i ri artistik nxjerr në pah bukurinë e Plovdivit të Vjetër

Kurora llambash shkëlqejnë nën strehët e shtëpive rilindëse në rezervatin arkitektural dhe historik "Plovdivi i Vjetër" . Ndriçimi i ri rrugor është dhuruar nga një biznesmen, i cili shpreson që Qyteti i Vjetër të bëhet një vend tërheqës edhe në..

botuar më 23-08-20 9.10.PD