Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikojnë një pjesëmarrje rekord të ulët të votuesve

Foto: arkiv

7 formacione hyjnë në parlamentin e ri, sipas një sondazhi të “Mediana” për qëndrimet e votuesve te data 23 mars. GERB-SDS mbledh 24.7 për qind mbështetje nga ata që thanë se do të votonin. “Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike” është me 23.1 për qind, “Vëzrazhdane” me 14.5 për qind, DPS me 13.2 për qind, BSP – 8.6 për qind. “Ngritja Bullgare” dhe “E majta” e kalojnë barrierën zgjedhore me 4.5 dhe 4.3 për qind.

Pritet të votojnë 2.5 milionë votues. 10 për qind e tyre nuk kanë vendosur nëse do ta votojnë dhe për kë. Votuesit shprehën pritshmëri absolutisht kontradiktore për formimin e qeverisë.

Sondazhi i Agjencisë “Mediana” u realizua në periudhën 17 - 22 mars 2023 me 978 persona nëpërmjet një interviste direkte të standardizuar me fondet e veta.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 30 majin

Ditën e martë në shumë vende të Bullgarisë do të zhvillohen vranësira me shi. Do të ketë reshje të shkurtra shiu dhe stuhi. Pritet edhe breshër. Në rajonet perëndimore dhe qendrore të Fushës së Danubit pothuajse nuk do të ketë reshje...

botuar më 23-05-29 6.50.MD
Radostin Vasilev

Deputeti që përhapi regjistrimet skandaloze të PP-DB tha se ka frikë për jetën e tij

Radostin Vasilev, deputeti i koalicionit "Po e vazhdojmë ndryshimin" - "Bullgaria Demokratike" (PP-DB), i cili përhapi një regjistrim skandaloz të një mbledhjeje të "Po e vazhdojmë ndryshimin", tha për BNT se ai ka frikë për jetën e tij dhe se..

botuar më 23-05-29 2.56.MD

Dy stërvitje ndërkombëtare në Bullgari janë pjesë e "Defender Europe 23"

Në poligonin e Novo Sellos, presidenti Rumen Radev mori pjesë në ditën e fundit të stërvitjes ushtarake ndërkombëtare “Mburoja mbrojtëse 23”. Së bashku me ministrin e mbrojtjes Dimitër Stojanov dhe shefin e mbrojtjes Adm. Emill Eftimov,..

botuar më 23-05-29 11.56.PD