Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dimitër Stojanov: Bullgaria nuk mund t’i japë Ukrainës predha 155 mm

Dimitër Stojanov
Foto: BGNES

Bullgaria nuk mund t’i japë Ukrainës predha 155 mm. Kështu komentoi ministri i mbrojtjes Dimitër Stojanov. Sipas tij, ushtria nuk ka një kalibër të tillë të municionit dhe kjo është arsyeja që nuk mund të japë asistencë ushtarake në këtë aspekt. Stojanov shtoi se Bullgaria respekton marrëveshjet, si dhe mundësitë për ndihmë ushtarake për Ukrainën. “Pavarësisht ofrimit të municioneve dhe armëve për Ukrainën, konflikti nuk po pushon, por po thellohet. Ajo që po ndodh është eksportimi i armëve bërthamore në pozicione më të avancuara, gjë që në asnjë mënyrë nuk çon në zgjidhjen e konfliktit”, komentoi ministri.

Javën e kaluar, udhëheqësit e BE-së miratuan një plan për të dërguar një milion njësi municione artilerie në Ukrainë gjatë 12 muajve të ardhshëm për ta ndihmuar atë të luftojë pushtimin rus, kujton BTA.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 7 qershorin

Ditën e mërkurë mbi Bullgarinë Perëndimore do të ketë vranësira të shpërndara. Aty do të bjerë shi deri në mesditë. Në Bullgarinë Qendrore dhe Lindore do të mbajë mot me diell me vranësira të shpërndara dhe të larta, temperaturat minimale do të jenë..

botuar më 23-06-06 7.10.MD

Parlamenti zgjodhi Nikollaj Denkov kryeministër

Kuvendi Popullor votoi dhe miratoi Akademikun Nikollaj Denkov kryeministër. 132 votuan “pro”, “kundër” 69, pa të abstenuar. Denkov mori mbështetje nga GERB-SDS (një “kundër”), PP-DB dhe DPS. Struktura e kabinetit PP-DB dhe GERB-SDS u mbështet..

rinovuar më 23-06-06 6.36.MD

Presidenti mendon se koalicioni i ri i bëri zgjedhjet të pakuptimta

Para se parlamenti të votonte për kabinetin e propozuar nga dy formacionet PP-DB dhe GERB-SDS, presidenti Rumen Radev rekomandoi që qeveria e re “të mos tradhtojë interesat kombëtare pasi liderët e koalicionit të ri tradhtuan besimin e votuesve të..

botuar më 23-06-06 2.26.MD