Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shfaqja “Unë jam Pirini” nderon Prof. Kirill Stefanov

90 vjet nga lindja e udhëheqësit shumëvjeçar të Ansamblit “Pirin”

Foto: YouTube

Ansambli “Pirin” – Bllagoevgrad përgatiti një koncert me titull “Unë jam Pirini” për nder të 90 vjetorit të lindjes së kompozitorit të shquar, dirigjent dhe udhëheqës shumëvjeçar të ansamblit Prof. Kirill Stefanov. Shfaqja do të mbahet në ditëlindjen e tij - 28 mars në skenën e Teatrit Muzikor në Sofje. Në të do të marrin pjesë edhe Ansambli Verior i Këngëve dhe Valleve Popullore “Ivan Vëlev” - Pleven, si dhe talente nga Shkolla Kombëtare e Artit të Vallëzimit në Sofje dhe Akademia e Muzikës, Valleve dhe Arteve Figurative “Prof. Asen Diamandiev” - Plovdiv.

Krijimtaria e prof. Kirill Stefanov përfshin forma të llojllojshme: nga suita të mëdha mbi motive popullore tek muzika për shfaqje teatrale etj. Ishte ai që e zgjodhi spektaklin si një formë e prezantimit të folklorit bullgar.

Mori pjesë me veprat e tij dhe interpretimet e Ansamblit “Pirin” në albumin e dytë të producentit të njohur zviceran Marcel Sellier “Misteri i zërave bullgarë”, i vlerësuar me çmimin e lartë ndërkombëtar “Grammy” për vitin 1991.

Përveç kompozitorit, dirigjentit, regjisorit dhe pedagogut, Prof. Kirill Stefanov është edhe një nga mbrojtësit më të zellshëm të ruajtjes dhe popullarizimit të folklorit duke e prezantuar atë në kombinim me artin bashkëkohor.

Me këngën popullore “Thuaj, Rajne” të aranzhuar nga prof. Kirill Stefanov po transferohemi në trojet e bukura të Bullgarisë Jugperëndimore. Interpretojnë Grupi Vokal “Pirinki” dhe Ansamblin “Pirin”. Kjo është zgjedhja e Radio Bullgarisë për rubrikën “Kënga e ditës” më 28 mars.

Redaktore: Diljana Traçeva

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova


Më shumë nga rubrika

"Duhej" - Një moment sinqeriteti nga MIA D.

MIA D., ose Maria Dimova, është një këngëtare e re e talentuar bullgare që ndërthur folklorin bullgar me një tingull modern. Kanë kaluar gati dy vjet nga shfaqja e eksperimentit të fundit muzikor të MIA D., por ajo nuk ka reshtur së krijuari. Këngëtarja..

botuar më 23-05-26 10.15.PD

Ivan Jurukov debuton në Londër si regjisor me "Deri në tekën e fundit"

Një vit pas premierës gala, filmi i Ivan Jurukovit "Deri në tekën e fundit" do të transmetohet në Londër. Ngjarja do të zhvillohet më 27 maj në Shoqatën Mbretërore Gjeografike në orën 19:30 me orën lokale dhe do të jetë një mbrëmje muzikore dhe filmike..

botuar më 23-05-25 9.15.PD

Pamje marramendëse nga Bullgaria në videon e këngës "Dillmano, Dillbero"

Aranzhimi dallohet për nga qëndrimi prej novatori të kompozitorit, por në të njëjtën kohë ai arrin të ruajë autenticitetin e folklorit, pasi zërat kryesorë të këngës u regjistruan me Korin “Vanja Moneva” . Në aranzhim dëgjohet edhe fyelli i Hristijan..

botuar më 23-05-24 11.15.PD