Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sipas Komisionit Evropian, rinegocimi zyrtar i Planit të Rimëkëmbjes ende nuk është kërkuar

Foto: EPA/BGNES

Edhe nëse Bullgaria arrin të rinegociojë Planin e saj të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë, objektivat e arritjes së neutralitetit klimatik duhet të mbeten në të, njoftuan nga Komisioni Evropian për BNR. Kjo do të thotë se Sofja duhet të ndajë të paktën 37 për qind të kostove të planit për tranzicionin klimatik dhe për zbatimin e rekomandimeve specifike për Bullgarinë. Ato janë për dekarbonizimin e ekonomisë, e cila është ndër më emetuesit e karbonit në BE. Sofja ende nuk e ka dorëzuar zyrtarisht kërkesën për rinegocim, njofton korrespondentja e BNR Angelina Piskova nga Brukseli.

Ministri i energjetikës Rosen Hristov tha se i ka kërkuar Komisionit Evropian që Bullgaria të rinegociojë detyrimin e marrë përsipër nga qeveria e Kirill Petkov për të reduktuar emetimet e karbonit në prodhimin e energjisë elektrike me 40 për qind deri në vitin 2026.

Më shumë nga rubrika

Ka nisur një fushatë informuese e KE-së për adoptimin e euros

Përfaqësimi i Komisionit Evropian në vendin tonë ka nisur sot një fushatë informuese për adoptimin e euros, njoftoi për BNT Bojko Bllagoev, ushtrues detyre i kreut të përfaqësimit të KE-së në vendin tonë. Sipas tij, synimi është t'i përgjigjemi..

botuar më 23-09-04 11.11.PD

Një kompani austriake ka nevojë për punonjës të rinj në vendin tonë

Një kompani austriake që furnizon lëndë druri dhe aksesorë për kompanitë e mobilieve po zgjeron prodhimin e saj në Bullgari. Deri më sot, kompania, e cila është punëdhënësi më i madh në rajonin e Veliko Tërnovos, ka një partneritet të suksesshëm me..

botuar më 23-08-26 10.15.PD
Pllamen Dimitrov

Sindikatat po kërkojnë rritje reale të pagave

Konfederata e Sindikatave të Pavarura (KNSB) do të insistojë në një rritje reale të të ardhurave para vitit 2024, tha lideri i sindikatës Pllamen Dimitrov në Varna. Sipas tij, vitin e ardhshëm paga mesatare duhet të arrijë nivelet mesatare për BE-në...

botuar më 23-08-23 3.16.MD