Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

KE: Tarifat për produktet e grurit ukrainas mund të kthehen

Miriam Garsia Ferer
Foto: Qendra e shtypit e KE

BE-ja mund të rikthejë tarifat doganore për importet e disa produkteve të grurit të Ukrainës. Këtë e bëri të ditur për BNR zëdhënësja e Komisionit Evropian Miriam Garsia Ferer. Kjo parashikon një klauzolë mbrojtëse që do të përfshihet në rregulloren aktuale për importin e grurit nga Ukraina. Afati i tij skadon në qershor, por do të zgjatet për një vit dhe atëherë do të përfshihet klauzola. Tarifat do të rikthehen vetëm në rastet kur importi prek të gjithë tregun evropian. Ndikimi në tregjet rajonale nuk do të merret parasysh, theksoi ajo.


Përktheu dhe publikoi: Svetllana Dimitrova 


Më shumë nga rubrika

Nderojmë kujtimin e të ndjerëve

Të shtunën para Rrëshajave, Kisha Ortodokse Bullgare nderon kujtimin e të krishterëve ortodoksë të ndjerë. Këtë vit, kjo ditë bie më 3 qershor. Ditën e të ndjerëve, kambana bie me zi - me një goditje të matur për të kujtuar të gjallët të respektojnë të..

botuar më 23-06-03 11.00.PD

Nderojmë kujtimin e viktimave të kampit të përqendrimit "Belene".

Sot, më 3 qershor, në orën 12:00 në vendin e ish-kampit të përqendrimit “Belene” në ishullin Persin në lumin Danub do të mbahet ceremonia vjetore në kujtim të viktimave të kampit më të madh për kundërshtarët politikë të Partisë Komuniste Bullgare në..

botuar më 23-06-03 9.45.PD

Parashikimi i motit për 3 qershorin 2023

Të shtunën në vend do të kalojë një front i ftohtë atmosferik. Para mesditës në gjysmën veriperëndimore dhe pas mesditës deri në mesnatë edhe në juglindje do të zhvillohen vranësira dhe në shumë vende do të ketë reshje intensive të shoqëruara me..

botuar më 23-06-02 6.02.MD