Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bora e re zgjati sezonin e skive në vendpushimet dimërore

Foto: Ministria e Turizmit

Rikthimi i dimrit në prill dhe reshjet e borës në male e zgjatën sezonin e skive. Vendpushimet dimërore kanë njoftuar se pistat dhe teleferikët janë në dispozicion për Pashkët dhe presin që turistët të përfitojnë.

Që nga 27 marsi, Pamporovo uli çmimet e biletave të teleferikëve dhe të kartave të skive. Një numër i madh hotelesh kanë bërë zbritje të çmimeve deri në 25%, përfshirë edhe për Pashkët. Në Borovec menjëherë bënë të ditur se sezoni dimëror do të vazhdojë për aq kohë sa të ketë borë dhe kjo pritet të zgjasë deri në fund të muajit prill. Aty gjithashtu ka zbritje të çmimeve. Pistat dhe teleferikët në Bansko do të jenë të hapura deri më 17 prill.

Pas borës së re dhe parashikimit për reshje në ditët në vijim, “Vitosha Ski” rihapi për Pashkët pistat “Vitoshko Llale 1” dhe “Meça Poljana”, si dhe teleferikun “Simeonovo”. Udhëtimi i fundit i natës për sezonin në Vitosha është paralajmëruar për muajin prill.

Më shumë nga rubrika

Bashkitë e bregdetit jugor të Detit të Zi do të reklamohen së bashku në tregjet turistike të jashtme

Partnerët bashkiakë të qyteteve Burgas, Nesebër, Pomorie, Primorsko, Carevo dhe Mallko Tërnovo do të reklamojnë së bashku në tregjet në Poloni, Britaninë e Madhe, Republikën Çeke, Gjermani dhe vendet skandinave përmes videove tërheqëse dhe mesazheve..

botuar më 23-12-22 11.36.PD

Bujtinat buzë liqenit, vendpushimet spa dhe fshatrat etnografikë janë hit gjatë pushimeve

Këtë vit kërkimi i ofertave për Krishtlindje dhe Vitin e Ri ka nisur që nga fundi i gushtit, me preferenca të drejtuara më së shumti në bujtinat pranë vendpushimeve tona malore. "Dhjetë vjet më parë, ishte krejt normale që bullgarët të merrnin shtëpi..

botuar më 23-12-17 12.05.MD

Zgjodhën kalanë Oveç dhe Pllajën e Provadias si vend turistik të vitit

Turizmi ynë është pjesë e politikës së jashtme bullgare. Çdo vit ju jepni fytyrën e vendit para miliona evropianëve dhe keni një meritë të konsiderueshme për sukseset e Bullgarisë. Kështu tha kryeministri Nikollaj Denkov në një video fjalim..

botuar më 23-12-15 10.47.PD