Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria dëshiron të marrë vaksina kundër Covid-19 vetëm nëse ka nevojë

Asen Mexhidiev dhe Adam Nexhielski
Foto: BGNES

Bullgaria dhe Polonia janë kategorik se nuk do të nënshkruajnë me prodhuesin amendamente të kontratës për vaksinat kundër Covid-19, të cilat nuk janë në përputhje me interesat kombëtare. Kështu deklaruan në një konferencë të përbashkët ministri i shëndetësisë Asen Mexhidiev dhe ministri i shëndetësisë i Polonisë Adam Nexhielski, i cili po viziton vendin tonë. Të dy vendet do t’i dërgojnë një letër Presidentes së Komisionit Evropian Ursula von der Leyen për këtë çështje dhe do të ftojnë anëtarë të tjerë që nuk pajtohen me propozimet e prodhuesit për furnizime të reja vaksinash. Mexhidiev theksoi se tani e tutje vendi ynë do të dëshirojë të marrë doza vetëm kur të jetë e nevojshme, dhe të paguajë vetëm për sasitë e dorëzuara.

“Qëndrimi ynë është kategorik - ne nuk do të bashkohemi me një rinegocim të ri të furnizimeve për sasitë e vaksinave që paraprakisht e dimë se do nuk të shfrytëzohen. Ne këmbëngulim që shteti ynë të përcaktojë vetë sasinë e vaksinave që do të blejë dhe pagesa të bëhet pas dorëzimi”, theksoi ministri i shëndetësisë Asen Mexhidiev.

Vetëm në vitin 2023, Bullgaria duhet të hedhë afro 3 milionë doza dhe veç tyre, 650 mijë doza të tjera kanë datë skadimi janar-shkurt 2024. Polonia po përballet me të njëjtat sfida dhe për këtë arsye të dyja vendet janë në kërkim të zgjidhjeve të realizueshme, për të mbrojtur interesat e tyre kombëtare.

“Për momentin po tentohet për të rinegociuar me vendosjen e tarifave që duhet të paguajmë – për vaksinat që nuk do të prodhohen fare. Komisioni Evropian e quan këtë taksë “fleksibilitet”, por në fakt po flasim për shpenzimin e një burimi të madh financiar. Edhe Bullgaria, edhe Polonia kategorikisht nuk do të nënshkruajnë një dokument me një tekst të tillë”, deklaroi Mexhidiev.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 8 dhjetorin 2023

Të premten temperaturat minimale do të jenë nga minus 3 deri në 2°, në Sofje minus 1°. Gjatë ditës reshjet do të ndalojnë nga perëndimi, në disa vende reshjet e shiut do të përzihen me borë. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 1 deri në 6°, në..

botuar më 23-12-07 6.29.MD

Komisioni i Mbrojtjes në parlament miratoi dërgimin e komplekseve raketore në Ukrainë

Pas debateve të nxehta, Komisioni Parlamentar për Mbrojtjen mbështeti propozimin që Bullgaria t'i sigurojë Ukrainës komplekset e raketave kundërajrore  që janë jashtë shërbimit dhe nuk nevojiten më. Propozimi i përgatitur nga GERB, PP-DB dhe DPS..

botuar më 23-12-07 5.16.MD

Deputetët ranë dakord për përfundimin e derogimit për naftën ruse

GERB-SDS, PP-DB dhe DPS arritën një marrëveshje për përfundimin e derogimit për naftën ruse. Në një mbledhje të tre formacioneve, propozuesit e dy projekteve, që do të diskutoheshin sot, vendosën tërheqjen e tyre dhe dorëzimin e një vendimi të..

botuar më 23-12-07 4.11.MD