Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një bullgar mori medaljen e artë në not në kampionatin botëror për persona me transplantim

Georgi Peev
Foto: Facebook/GeorgiKPeev

Bullgari Georgi Peev nga Haskovo u bë kampion i botës në 100 metra “bretëkocë” në Kampionatin Botëror të Personave me Transplantim, i cili mbahet në Përt të Australisë. Këtë e bëri të ditur Peev në profilin e tij social në Facebook.

Në Lojërat e 24-ta Botërore për Persona me Transplantim marrin pjesë atletë nga 45 vende.

Georgi Peev është bullgari i parë i transplantuar me dy organe, i cili ka pesë medalje nga një kampionat evropian për të transplantuar.

Bullgaria përfaqësohet gjithashtu nga Ognjan Gançev, bullgari më jetëgjatë me zemër të transplantuar dhe personi më i moshuar i transplantuar - ai tani është 63 vjeç.

Të dy u transplantuan zemrën në Spitalin “Prof. Dr. Aleksandër Çirkov”, në vitin 2006 dhe 2013.


Më shumë nga rubrika

290 patinatorë do të marrin pjesë në turneun ndërkombëtar të patinazhit artistik Kupa "Denkova-Staviski"

Një numër rekord garuesish do të marrin pjesë në turneun ndërkombëtar të patinazhit artistik Kupa "Denkova-Staviski" nga 8 deri në 12 nëntor në “Pallatin e Dimrit” në Sofje. 290 patinatorë nga 22 vende do të garojnë për trofetë e edicionit të..

botuar më 23-11-08 6.05.PD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov humbi nga Gjokovic në finalen e serisë Masters

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov nuk arriti të luftojë për titullin e turneut të tenisit ATP Masters 1000 në Paris. Ai humbi në finale nga numri 1 i botës Novak Djokovic 4:6, 3:6 në 1 orë e 39 minuta lojë. Për Gjokovicin titulli është i..

botuar më 23-11-05 6.33.MD
Alexander Zverev

Kampioni olimpik i tenisit Alexander Zverev mbërrin në Sofia Open 2023

Kampioni olimpik Alexandër Zverev anuloi pjesëmarrjen e tij në Sofia Open 2023 nga seritë ATP 250 nga 4 deri më 11 nëntor të këtij viti, njoftoi Federata Bullgare e Tenisit. Përfshirja e tenistit gjerman u bë e mundur me një leje speciale nga..

botuar më 23-11-03 10.56.PD