Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Poezia serbe prezantohet në festivalin “Përqafimi sllav”

Foto: Facebook/SlavianskaAkademia

Gjuha serbe është fokusi i muajit maj në Festivalin e XVII Ndërkombëtar të Poezisë “Përqafimi Sllav” nga 15 deri më 18 maj. Në vitin 2023, festivali zhvillohet në një format udhëtimi me rotacion. Çdo muaj i kushtohet një gjuhe sllave: në mars ishte kroatishtja, në prill - rusishtja, në maj - serbishtja, në qershor do të jetë polonishtja.

Të ftuar nga Serbia për rrezen e festivalit të majit janë Akademik Risto Vasilevski, Liliana Stejić, Vera Horvat dhe Jasminka Nadaškic Điorđiević.

Rruga e takimeve krijuese është Kjustendill - 15 maj, Veliko Tërnovo - 16 maj dhe Dobriç - 17 dhe 18 maj. Me bashkëpunimin e komunave në të gjitha qendrat rajonale, festivali do të mbahet nga poetët dhe artistë letrarë vendas.

Ngjarja është nën kujdesin e presidentit Rumen Radev.

Më shumë nga rubrika

BNR promovoi një version të ri të këngës së njohur folklorike bullgare "U përmbys mali"

50 vjet pas regjistrimit të parë të "U përmbys mali", Radioja Kombëtare Bullgare /BNR/ promovoi një version të ri të këngës së njohur popullore bullgare. Shfaqja është me pjesëmarrjen e Korit të Radios për Fëmijë , Orkestrës Simfonike dhe..

botuar më 23-10-02 1.07.MD

Panairi i Gjuhëve në qendër të Sofjes

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Përkthyesve dhe me rastin e Ditës Evropiane të Gjuhëve (26 Shtator), Kopshti i Qytetit në Sofje mirëpret Panairin e Gjuhëve. Në të do të prezantohen tetëmbëdhjetë gjuhë, njëzet institute kulturore, ambasada dhe..

botuar më 23-09-30 10.25.PD
Stefan Komandarev

Kandidati për “Oscar” “Mësimet e Bllagës” mori 7 “Trëndafila të Artë” në Varna

“Mësimet e Bllagës”të Stefan Komandarev dhe “Diada” e Jana Titova ndanë çmimin e madh për një film artistik në edicionin e 41-të të Festivalit të Kinemasë Bullgare “Trëndafili i Artë” . Juria në Varna theksoi se të dy filmat janë “fenomenal,..

botuar më 23-09-29 10.14.PD