Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

GERB janë skeptikë për formimin e një qeverie me çfarëdo mandati

Lideri i GERB Bojko Borisov
Foto: BGNES

"Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) janë në pozicionin pasqyrë të GERB-SDS dhe nëse mandati i parë dështon, do të dështojë edhe i dyti, tha në parlament lideri i GERB Bojko Borisov:

“Nëse formohet qeveri me mandatin e parë, me këto kërkesa të partive të tjera, nuk do të kemi qeveri edhe me të dytin. Ne bëjmë përpjekje të mëdha që të gjendet një formulë dhe të ketë një kabinet të rregullt. Por me 69 deputetë - kaq!”, tha Borisov. Sipas liderit, as me mandatin e tretë nuk ka se si të ketë një kabinet, sepse siç supozoi mandati i tretë do t’i jepet sërish Partisë Socialiste Bullgare /BSP/.

Pavarësisht refuzimit të PP-DB-së për të mbështetur kabinetin tonë, ne do të propozojmë një qeveri eksperte, çelësi do të jetë reforma në drejtësi, theksoi në parlament kandidatja për kryeministre e GERB, Maria Gabriel.


Më shumë nga rubrika

Ngjyrat e flamurit të Ukrainës do të ndriçojnë ndërtesën e Këshillit të Ministrave

Më 24 shkurt, nga ora 18:00 deri në orën 24:00, me rastin e dyvjetorit të luftës së Rusisë kundër Ukrainës dhe dhjetëvjetorit të aneksimit të Gadishullit të Krimesë, ndërtesa e Këshillit të Ministrave do të ndriçohet me ngjyrë blu dhe të verdhë -..

botuar më 24-02-24 6.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 4 dhe 9°, në Sofje dhe në lugina 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell mbi Bullgarinë Perëndimore, por vranësirat nga perëndimi do të rriten deri në të konsiderueshme,..

botuar më 24-02-23 6.15.MD
Kryeministri Nikollaj Denkov

Koalicioni jo-qeverisës filloi të flasë për negociata

Pasi ministrja e jashtme Maria Gabriel dhe kryeministri Nikollaj Denkov i diskutojnë raportet për aktivitetet e qeverisë në muajt e fundit, PP-DB dhe GERB-SDS do të ulen në tryezën e bisedimeve. Para gazetarëve në parlament, kryeministri Nikollaj..

botuar më 24-02-23 4.26.MD