Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sipas presidentit, koalicioni GERB dhe PP do të shkaktojë neveri

Foto: BTA / Foto: БТА

Nuk pres që përqafimi mes Bojko Borisovit (GERB) dhe Kiril Petkovit (“Po e vazhdojmë ndryshimin” - PP) të lindë asgjë tjetër përveç neverisë, dhe kjo nuk çon në besim dhe zgjidhje të qëndrueshme. Kështu komentoi presidenti Rumen Radev para gazetarëve para Samitit të Komunitetit Politik Evropian në Moldavi.

Deklaratat e PP-së “e largojnë Bullgarinë me hapa të mëdhenj nga Evropa - si vlera dhe moral, parime dhe mënyra e të bërit politikë. Bullgaria duhet të ketë një qeveri të rregullt, por ajo duhet të mbështetet në parime të qarta demokratike dhe mbi të gjitha të punojë për Bullgarinë”, tha presidenti.

Mendoj se Maria Gabriel (GERB) dhe Nikollaj Denkov (PP) janë shumë pranë një vendimi, tha në parlament kryetari i GERB-it Bojko Borisov, por shtoi se “derisa të bihet dakord gjithçka, asgjë nuk është rënë dakord”. GERB-SDS nuk i propozoi ekspertë në projekt-kabinetin. “Partia e ndryshimit dëshiron të marrë vetë përgjegjësinë, duke përfshirë edhe figura politike”, theksoi Borisov.


Më shumë nga rubrika

 Maria Gabriel dhe Antëni Blinken

Ministrja e jashtme Maria Gabriel u takua me sekretarin amerikan të shtetit

Në Uashington, zëvendëskryeministrja dhe ministre e jashtme Maria Gabriel foli me Sekretarin e Shtetit të SHBA Antëni Blinken. Takimi ishte në kuadër të sesionit të dytë të dialogut strategjik mes Bullgarisë dhe SHBA-së. “Mbështetje, koordinim dhe një..

botuar më 23-09-26 10.11.PD

Bullgaria dhe 7 vende të tjera të BE-së vendosën një standard më të lehtë për Euro-7

Me përpjekjet e Bullgarisë dhe 7 vendeve të tjera të BE-së, u miratua versioni më i lehtë i standardit të ri Euro 7 për emetimet nga motorët me benzinë ​​dhe me naftë. Italia, Bullgaria, Republika Çeke, Franca, Hungaria, Polonia, Rumania dhe..

botuar më 23-09-26 9.57.PD

Parashikimi i motit për 26 shtatorin

Paraditen e së martës mbi Bullgarinë Lindore do të mbajë mot me mjegull dhe vranësira të ulëta. Në vend do të fryjë erë e fortë nga drejtimi verilindor. Në 10 zona, kryesisht në Bullgarinë Lindore dhe në Rodopet më Jugore, është shpallur kod i..

botuar më 23-09-25 7.15.MD