Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protesta para Parlamentit kundër votimit për një qeveri të rregullt

Foto: BGNES

Një protestë e partisë “Vëzrazhdane” bllokoi bulevardin qendror në kryeqytet “Car Osvoboditell” përballë Parlamentit. Protestuesit janë të pakënaqur me krijimin e kabinetit "Denkov-Gabriel". Sipas “Vëzrazhdane”, 14 prej ministrave në projektkabinet janë të lidhur me SHBA-në.

“Nëse votohet qeveria e re, do ta tërheqim versionin aktual të buxhetit dhe shpresoj se brenda 2 javësh do të kemi një version të buxhetit me deficit prej 3 për qind”, tha Asen Vasilev, i cili është kandidat për ministër të financave. Sipas Vasilevit, për të ulur deficitin duhet të rriten të ardhurat dhe të kufizohen shpenzimet. Ai tha se anëtarësimi i Bullgarisë në eurozonë në vitin 2025 është ende realist.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 20 shkurtin

Të martën temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga minus 2 deri në 3°, në Sofje - 1°. Gjatë ditës vranësira do të jetë kryesisht e konsiderueshme dhe vetëm në disa vende të izoluara në zonat malore do të ketë reshje të dobëta shiu...

botuar më 24-02-19 6.15.MD

Me ngjarje në mbarë vendin, bullgarët përkulen para Apostullit të Lirisë Vasill Levski

Qindra mysafirë nderuan kujtimin e Apostullit të Lirisë në Hanin е Këkrinës me rastin e 151 vjetorit nga vdekja e revolucionarit Vasill Levski. Kurora dhe lule u vendosën në oborrin e hanit, përballë monumentit të Levskit, pranë pemës ku u kap..

botuar më 24-02-19 2.25.MD
Ivajllo Mirçev

"Po, Bullgaria" kërkon një shpjegim se pse ndihma ushtarake për Ukrainën po vonohet

Deputeti Ivajllo Mirçev kritikoi para Televizionit Kombëtar Bullgar (BNT) vonesën nga ana e Ministrisë së Mbrojtjes për t'i dërguar Ukrainës 100 transportuesit e blinduar të siguruara nga Bullgaria. Mirçev njoftoi se Këshilli Kombëtar i partisë "Po,..

botuar më 24-02-19 12.36.MD