Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protesta para Parlamentit kundër votimit për një qeveri të rregullt

Foto: BGNES

Një protestë e partisë “Vëzrazhdane” bllokoi bulevardin qendror në kryeqytet “Car Osvoboditell” përballë Parlamentit. Protestuesit janë të pakënaqur me krijimin e kabinetit "Denkov-Gabriel". Sipas “Vëzrazhdane”, 14 prej ministrave në projektkabinet janë të lidhur me SHBA-në.

“Nëse votohet qeveria e re, do ta tërheqim versionin aktual të buxhetit dhe shpresoj se brenda 2 javësh do të kemi një version të buxhetit me deficit prej 3 për qind”, tha Asen Vasilev, i cili është kandidat për ministër të financave. Sipas Vasilevit, për të ulur deficitin duhet të rriten të ardhurat dhe të kufizohen shpenzimet. Ai tha se anëtarësimi i Bullgarisë në eurozonë në vitin 2025 është ende realist.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria është ndër vendet e NATO-së që kanë rritur shpenzimet e tyre për mbrojtjen

Bullgaria është ndër 18 vendet e NATO-së që plotësojnë kriteret për ndarjen e 2% të PBB-së për mbrojtjen, tha ministri i mbrojtjes Todor Tagarev në Bruksel, ku merr pjesë në takimin e ministrave të mbrojtjes të NATO-së. "Ne planifikojmë 2% në..

botuar më 24-02-16 12.34.MD
Maria Gabriel dhe Stefan Sezhurne

Kryeministri dhe ministri i jashtëm i Bullgarisë marrin pjesë në Konferencën e Sigurisë të Mënikut

Franca është një partner dhe aleat strategjik i Bullgarisë, me të cilin ndajmë prioritete të përbashkëta në axhendën ndërkombëtare. Këtë vit do të shënojmë 145 vjet nga vendosja e marrëdhënieve tona diplomatike, shkroi ministrja e jashtme Maria..

botuar më 24-02-16 10.17.PD

Muzeu i Historisë Natyrore në Plovdiv hap një ekspozitë për Antarktidën dhe fton fëmijët në një Festival të Akullit

Muzeu Rajonal i Historisë Natyrore - Plovdiv hap zyrtarisht ekspozitën e re "Pole" të premten, më 16 shkurt, njoftoi BTA. Ajo u krijua në kuadër të projektit "Krijimi i një ekspozite të gjallë të Antarktidës", financuar nga Fondi Kombëtar "Kultura"...

botuar më 24-02-16 6.35.PD