Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një deputet i sanksionuar sipas “Ligjit Magnitsky” u bashkua me Komisionin Kushtetues

Deljan Peevski
Foto: BGNES

Deljan Peevski, një deputet nga Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë (DPS) i sanksionuar sipas Ligjit Magnitsky, u bë anëtar i Komisionit Parlamentar për Çështjet Kushtetuese, duke zëvendësuar Gjuner Ahmedin nga e njëjta parti.

109 deputetë votuan “pro” ndryshimit, 67 ishin “kundër” dhe 8 abstenuan. Kandidatura e Peevskit u mbështet nga GERB-SDS, DPS dhe "Ka një popull të tillë" (ITN). Përfshirja e Peevskit në komisionin, i cili duhet të përpunojë ndryshimet në Kushtetutë, shkaktoi tension të mëtejshëm në sallën plenare dhe u desh të shpallej pauzë për qetësimin e pasioneve. Deputetët e partisë “Vëzrazhdane” nuk morën pjesë në votim, ndonëse hyrjen e Peevskit në komision e quajtën “pagesë të natyrshme për martesën me interes, e cila u lidh dje me qeverinë e rregullt të GERB-SDS dhe “Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike (PP-DB)”.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 15°, në Sofje – 11°. Gjatë ditës do të jetë kryesisht me diell. Vlerat maksimale do të jenë nga 24 në 29°, në kryeqytet - 24°. Do të jetë me diell përgjatë bregdetit të Detit të..

botuar më 23-09-29 5.53.MD

Nikollaj Denkov: Centralet e qymyrit do të punojnë deri në vitin 2038

Plani për një tranzicion të drejtë u miratua nga qeveria dhe do t’i dërgohet Komisionit Evropian nesër, pasi një vonesë do të çonte në humbje prej miliarda levash. Këtë e bënë të ditur kryeministri Nikollaj Denkov dhe ministri i financave Asen..

botuar më 23-09-29 5.32.MD

Konventa e Stambollit, e pa ratifikuar nga Bullgaria, bëhet e detyrueshme për BE-në

Edhe pse nuk është ratifikuar në nivel kombëtar nga gjashtë vende, përfshirë Bullgarinë, Konventa e Stambollit hyn në fuqi në të gjithë Bashkimin Evropian më 1 tetor, njoftoi Komisioni Evropian.Vendet anëtare, edhe nëse nuk e kanë ratifikuar atë,..

botuar më 23-09-29 4.44.MD