Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Udhëheqësi i “Po e vazhdojmë ndryshimin” dëshiron që të mos ketë prokuror të përgjithshëm

Kirill Petkov
Foto: BGNES

Largimi i prokurorit të përgjithshëm është një hap i mirë, por reformat institucionale duhet të vazhdojnë. Nga “Po e vazhdojmë ndryshimin”, shpresojmë që të mos ketë kryeprokuror të ardhshëm, tha për “Nova Tv” bashkëkryetari i partisë Kirill Petkov. Sipas tij, në Kuvendin Popullor duhet të ngrihet një komision për të kontrolluar imunitetet e kërkuara parlamentare, përfshirë edhe atë të Petkovit. Komisioni do të nxjerrë absolutisht të gjitha dokumentet, në mënyrë që njerëzit të shohin nëse prokurorët nuk po përdoren si shkop politik. Çdo prokuror që tenton të bëjë një lëvizje politike duke pretenduar imunitet do të dalë në dritë, premtoi Petkov. Ai theksoi se reforma e radhës madhore që do të bëhet është në shërbimet e sigurisë kombëtare.


Më shumë nga rubrika

Dimitër Radev

Banka Kombëtare Bullgare dhe bankat po punojnë për ta bërë Bullgarinë gati për euron

Në ditën e bankierit, 6 dhjetor , guvernatori i Bankës Kombëtare Bullgare (BNB), Dimitër Radev, uroi të gjithë punonjësit në banka. “Sektori bankar vazhdon të jetë në një gjendje shumë të fortë dhe është një faktor kryesor në zbatimin e prioriteteve më..

botuar më 23-12-06 10.02.PD

Në Studion e Parë të BNR-së do të dëgjohet muzikë vokale е vjetër

Ansambli vokal Cantanti DAI MONTI VERDI do të interpretojë mbrëmjen e sotme në Studion e Parë të Radios Kombëtare Bullgare muzikë arkaike nga artistë franko-flamandë, spanjollë dhe sllavo-lindorë. Koncerti i tij “De este a oeste” ("Nga Lindja deri..

botuar më 23-12-06 6.05.PD

Parashikimi i motit për 6 dhjetorin

Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga minus 1 deri në 4°, pak më të ulëta do të jenë në veriperëndim, në Sofje - deri në 2°. Gjatë ditës moti do të jetë me vranësira dhe me reshje shiu. Në Bullgarinë Veriperëndimore dhe në zonat malore..

botuar më 23-12-05 6.15.MD