Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria humbi fitoren ndaj Serbisë në sekondat e fundit për "Euro - 2024"

Foto: BGNES

Në qytetin Razgrad (Bullgari Verilindore), kombëtarja bullgare e futbollit luajti një ndeshje të papritur të fortë në shtëpi kundër skuadrës serbe. Mysafirët u cilësuan si favorit në ndeshje. Bullgarët e humbën fitoren në sekondën e fundit duke fituar vetëm një pikë, pasi arritën rezultat baras 1:1. Golin e realizoi Kirill Despodov në minutën e 47-të, ndërsa në minutën e 6-të të kohës shtesë futbollisti serb Darko Lazovic shënoi golin e barazimit.

Bullgaria kundër Serbisë ishte ndeshja e tetë e Mladen Krastaic në krye të skuadrës që kur u emërua në korrik 2022. Në këto ndeshje Bullgaria ka 3 fitore, 3 barazime dhe 2 humbje.

Pas xhiros së radhës dhe rezultatit të ndeshjes Hungari – Lituani (2:0), hungarezët dhe serbët janë në krye të Grupit G të eliminatoreve për “Euro – 2024” me nga 7 pikë. Mali i Zi ka 4 pikë dhe Bullgaria është në vendin e 4 me 2 pikë. Lituanezët janë të fundit me vetëm 1 pikë.

Më shumë nga rubrika

Motrat Stoevi do të luajnë në çerekfinalet në Mülheim

Stefani Stoeva dhe Gabriella Stoeva u kualifikuan në çerekfinalet e turneut të fortë të badmintonit të serisë "World Tour Super 300" në Mülheim (Gjermani). Gara, me një fond çmimesh prej 210 000 dollarësh, është gjithashtu një kualifikim për Lojërat..

botuar më 24-03-01 12.24.MD
Emma Nejkova

Emma Nejkova u bë kampione evropiane në skermë, pavarësisht një dëmtimi

18-vjeçarja Emma Nejkova fitoi medaljen e artë në skermë në Kampionatin Evropian të Skermës për të rinj dhe vajza në Napoli pak ditë më parë. Në garë morën pjesë 70 garuese nga 21 vende. Vajza tregoi për gazetën “Telegraf” se e ka fituar medaljen e..

botuar më 24-02-28 6.18.MD
Stanimir Bellomëzhev

Medalje argjendi për Bullgarinë nga Kupa Botërore e Orientimit të Skive

Bullgari Stanimir Bellomëzhev fitoi një medalje argjendi në vrapimin e Kupës Botërore të Orientimit të Skive në Haanja (Estoni). Bellomëzhev, i cili është dy herë kampion bote në këtë garë, ishte 9 sekonda pas fituesit Niklas Ekstrom (Finlandë),..

botuar më 24-02-23 7.01.MD