Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Për herë të parë varkat e dragoit konkurruan në liqenin Pançarevo pranë Sofjes

22
Foto: BGNES

Tradita kineze mori jetë në kuadër të Festivalit të parë dyditor të Varkave të Dragoit në vendin tonë, i cili është pjesë e aktiviteteve të shumta në programin "Vera me kulturën kineze në Bullgari" (qershor-gusht).

Gara shumëngjyrëshe zgjoi interesin e entuziastëve - më shumë se 20 ekuipazhe me 10 ose 20 rremtarë matën forcat e tyre në garën e kanotazhit të sinkronizuar dhe shpejtësisë.Veprimtaria sportive synon të popullarizojë këtë sport në vendin tonë, pasi në vitin 2025 Bullgaria do të jetë mikpritëse e Garës Botërore me Varkat e Dragoit të Klubeve. Ai do të mbahet në qytetin tonë Ruse pranë lumit Danub, ku pritet të mbërrijnë më shumë se 100 ekipe dhe afro 40000 entuziastë nga e gjithë bota.

Ata që nuk u përfshinë në garat sportive patën mundësinë të mësonin për lojërat tradicionale kineze, zanatet, veshjet dhe kuzhinën - demonstrimet ishin pjesë e programit të Festivalit të Varkave të Dragoit pranë Pançarevos.


"Shpresojmë që çdo ngjarje e kalendarit kulturor të kësaj vere të lërë një gjurmë unike në shkëmbimin kulturor midis Bullgarisë dhe Kinës, të bëjë që zemra e çdo pjesëmarrësi të rrahë në sinkron dhe të shkaktojë një reagim të pandërprerë," thonë organizatorët nga Ambasada e Republikës Popullore të Kinës në Bullgari dhe Qendra Kulturore Kineze në Sofje.


Lexoni më tepër:

Përpiloi: Elena Karkallanova

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Foto: BGNES dhe Elena Karkallanova

Më shumë nga rubrika

Gëzuar Gjyshen Marta!

Dita e parë e marsit në Bullgari është një nga festat më të preferuara të fëmijëve dhe të rriturve. Veroret - një simbol i shpresës për gjërat e mira që do të vijnë Duke u stolisur me veroret e bardha dhe të kuqe, ne bullgarët..

botuar më 24-03-01 3.40.MD

Një shëtitje përgjatë shtigjeve me dëborë të malit Vitosha

Për shumë banorë dhe mysafirë të kryeqytetit bullgar, një shëtitje në Vitosha - mali që ngrihet në afërsi të qytetit - është një kënaqësi e madhe. Duhet vetëm gjysmë ore për të arritur në zonën “Urët e Arta” (“Zllatnite Mostove”) të Vitoshës,..

botuar më 24-01-18 10.05.MD

Një shëtitje nëpër shpatet e maleve bullgare

Këtë dimër filloi me mot jashtëzakonisht të ngrohtë, por ndërsa ende nuk ka dëborë në rrafshinat e ulëta, në shpatet më të larta të maleve situata është krejt e ndryshme. Në saj të kësaj në disa pushimore sezoni i skive u hap zyrtarisht ditë më parë...

botuar më 24-01-05 5.37.MD