Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 13 korrikun 2023

Paralajmërim për vapë në të gjithë vendin, në 16 zona kodi është portokalli

Foto: arkiv

Të enjten do të jetë me diell, pas mesditës me vapë. Temperaturat minimale do të jenë nga 19 deri në 23°, në Sofje - 19°. Maksimumi do të jetë nga 36 në 41°, në kryeqytet - 36°.

Mbi Detin e Zi do të jetë me diell. Temperaturat maksimale të ajrit do të jenë 28-33°. Uji i detit është 23-25°.

Në male do të jetë me diell. Temperatura në 1200 m do të jetë deri në 30°, në 2000 m deri në 23°.

Mbetet me diell dhe me vapë edhe të premten.


Më shumë nga rubrika

Borxhi i shtetit në vitin 2023 u rrit me 2 miliardë euro

Borxhi i jashtëm shtetëror i Bullgarisë në fund të vitit 2023 u rrit me 22,7% ose mbi 2 miliardë euro, krahasuar me fundin e vitit 2022, dhe arriti në 10 888 miliardë euro. Kjo është 11,6% e PBB-së, njoftoi Banka Kombëtare Bullgare. Në dhjetor..

botuar më 24-03-04 12.50.MD
Portret i Vasill Levskit nga viti 1987, piktore: Ruska Marinova

Koncert bamirësie për ndërtimin e një monumenti të Vasill Levskit në Burgas

Sot, 4 mars, në qytetin e Burgasit do të mbahet një koncert bamirësie me qëllim ndërtimin e monumentit të Vasill Levskit . Koncerti organizohet nga fondacioni "Bullgarët krenarë", i cili ka marrë përsipër ngritjen e monumentit të heroit kombëtar..

botuar më 24-03-04 6.50.PD

Parashikimi i motit për 4 marsin

Ditën e hënë do të mbajë mot kryesisht me diell, por pasdite nga perëndimi vranësirat do të fillojnë të shtohen dhe trashen dhe deri në mbrëmje do të ketë vranësira në të gjithë vendin. Nuk priten reshje. Do të fryjë erë mesatare deri e fortë dhe..

botuar më 24-03-03 6.30.MD