Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

PE me një tjetër apel për Bullgarinë dhe Rumaninë në Shengen

Foto: arkiv

Në një rezolutë të miratuar me 526 vota “pro”, 57 “kundër” dhe 42 abstenime, Parlamenti Evropian kërkon edhe një herë që Bullgaria dhe Rumania të pranohen në Shengen deri në fund të këtij viti. Në dokument shprehet keqardhje për vendimin e Këshillit të BE-së nga dhjetori 2022 për të refuzuar anëtarësimin e dy vendeve ballkanike “pa paraqitur një justifikim ligjor në lidhje me kriteret e anëtarësimit”. Sipas parlamentit, fakti që Rumania dhe Bullgaria janë ende jashtë zonës së lirë të udhëtimit rëndon biznesin dhe popullsinë e të dy vendeve në aspektin social dhe ekonomik.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 28 shkurtin

Të enjten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 2 dhe 7°, në Sofje - 4°. Gjatë ditës do të fryjë erë e lehtë deri mesatare. Vranësirat do të rriten në mbrëmje nga jugperëndimi dhe në Bullgarinë Perëndimore do të ketë reshje të..

botuar më 24-02-28 7.25.MD
Todor Tagarev

Është prestigjioze t’i jepet ndihma Ukrainës, sipas ministrit të mbrojtjes

Ministri i mbrojtjes Todor Tagarev u dëgjua në parlament nga komisioni i mbrojtjes në lidhje me ndihmën ushtarake për Ukrainën. Në sfondin e kërkesave për dorëheqjen e tij nga GERB dhe DPS, ministri u tha gazetarëve se nuk ka ndërmend të japë..

botuar më 24-02-28 5.12.MD
Godina e Ministrisë së Mbrojtjes

Ministri i Mbrojtjes tha se Bullgaria do të rrisë ndihmën për Ukrainën

Ne kategorikisht nuk do të dërgojmë trupa në Ukrainë dhe kjo çështje nuk është në diskutim. Kabineti ynë ka ofruar ndihmë për Ukrainën për 47 milionë euro, tha për bTV ministri i mbrojtjes Todor Tagarev. Do të ketë ndihmë të re dhe ajo do të jetë..

botuar më 24-02-28 9.42.PD