Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 14 korrikun 2023

Temperaturat do të pësojnë rënie në veriperëndim. Ekziston një kod portokalli i nxehtësisë në jug

Foto: BTA

Ditën e premte do të jetë me diell dhe me vapë. Pas mesditës në male dhe në verilindje do të mbajë vranësira vende-vende me reshje shiu. Temperaturat minimale do të jenë nga 20 deri në 25°, në Sofje – 20°. Maksimumi do të jetë nga 34 në 40°, në kryeqytet - 34°.

Mbi Detin e Zi do të jetë me diell, me vranësira dhe reshje të mundshme shiu pas mesditës në veri. Temperaturat maksimale të ajrit do të jenë 30-34°. Uji i detit është 24-26°.

Në male do të jetë me diell. Pas mesditës do të mbajë vranësira me reshje shiu në masivet e Bullgarisë Perëndimore dhe Qendrore. Temperatura në 1200 m do të jetë deri në 29°, në 2000 m deri në 21°.

Të shtunën dhe të dielën do të mbajë mot me diell me reshje të mundshme në malet Stara Planina, Rilla dhe Rodopet.


Më shumë nga rubrika

Borxhi i shtetit në vitin 2023 u rrit me 2 miliardë euro

Borxhi i jashtëm shtetëror i Bullgarisë në fund të vitit 2023 u rrit me 22,7% ose mbi 2 miliardë euro, krahasuar me fundin e vitit 2022, dhe arriti në 10 888 miliardë euro. Kjo është 11,6% e PBB-së, njoftoi Banka Kombëtare Bullgare. Në dhjetor..

botuar më 24-03-04 12.50.MD
Portret i Vasill Levskit nga viti 1987, piktore: Ruska Marinova

Koncert bamirësie për ndërtimin e një monumenti të Vasill Levskit në Burgas

Sot, 4 mars, në qytetin e Burgasit do të mbahet një koncert bamirësie me qëllim ndërtimin e monumentit të Vasill Levskit . Koncerti organizohet nga fondacioni "Bullgarët krenarë", i cili ka marrë përsipër ngritjen e monumentit të heroit kombëtar..

botuar më 24-03-04 6.50.PD

Parashikimi i motit për 4 marsin

Ditën e hënë do të mbajë mot kryesisht me diell, por pasdite nga perëndimi vranësirat do të fillojnë të shtohen dhe trashen dhe deri në mbrëmje do të ketë vranësira në të gjithë vendin. Nuk priten reshje. Do të fryjë erë mesatare deri e fortë dhe..

botuar më 24-03-03 6.30.MD