Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kampionati botëror i kanotazhit për të rinj nën 23 vjeç fillon në Plovdiv

Fototja është dorëzuar nga organizatorët

Nga 19 deri më 23 korrik, qyteti i Plovdivit do të presë Kampionatin Botëror të Kanotazhit për meshkuj dhe femra deri në 23 vjeç. Tre varka bullgare u kualifikuan për pjesëmarrje në kampionatin e planetit. Më shumë se 1200 vozitës nga 49 vende do të garojnë në Plovdiv.

“Është një nder jashtëzakonisht i madh për ne që të mbajmë një garë kaq të madhe në Plovdiv dhe të jemi pjesëmarrës në një ngjarje të një rangu të tillë në shtëpi”, tha Emill Nejkov, një prej pjesëmarrësve bullgarë, i cili është kampion bote dhe evropian që nga viti 2021, dhe në 2022 u bë i dyti në kampionatin e planetit.

Më shumë nga rubrika

Motrat Stoevi do të luajnë në çerekfinalet në Mülheim

Stefani Stoeva dhe Gabriella Stoeva u kualifikuan në çerekfinalet e turneut të fortë të badmintonit të serisë "World Tour Super 300" në Mülheim (Gjermani). Gara, me një fond çmimesh prej 210 000 dollarësh, është gjithashtu një kualifikim për Lojërat..

botuar më 24-03-01 12.24.MD
Emma Nejkova

Emma Nejkova u bë kampione evropiane në skermë, pavarësisht një dëmtimi

18-vjeçarja Emma Nejkova fitoi medaljen e artë në skermë në Kampionatin Evropian të Skermës për të rinj dhe vajza në Napoli pak ditë më parë. Në garë morën pjesë 70 garuese nga 21 vende. Vajza tregoi për gazetën “Telegraf” se e ka fituar medaljen e..

botuar më 24-02-28 6.18.MD
Stanimir Bellomëzhev

Medalje argjendi për Bullgarinë nga Kupa Botërore e Orientimit të Skive

Bullgari Stanimir Bellomëzhev fitoi një medalje argjendi në vrapimin e Kupës Botërore të Orientimit të Skive në Haanja (Estoni). Bellomëzhev, i cili është dy herë kampion bote në këtë garë, ishte 9 sekonda pas fituesit Niklas Ekstrom (Finlandë),..

botuar më 24-02-23 7.01.MD