Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgarët në Maqedoninë e Veriut presin që të përfshihen në kushtetutë

Vlladimir Perev
Foto: BGNES

30-40% e maqedonasve pajtohen që bullgarët duhet të përfshihen në kushtetutën e Maqedonisë së Veriut për të garantuar të drejtat e tyre njerëzore dhe civile. Janë shumë më tepër se sa pritej me fushatën brutale antibullgare që po zhvillohet në vend, tha për BNR, Vlladimir Perev, gazetar i faqes “Tribuna.mk”. Sot Bullgaria po paguan çmimin e heshtjes së saj politike për çështjen maqedonase pas vitit 1934 dhe kjo u pranua nga Shkupi “si miratim për veprime të pandëshkuara antibullgare”, mendon gazetari. Dy popujt nuk u larguan, madje po afrohen më shumë me njëri-tjetrin. Po njihemi sërish, njerëzit e thjeshtë po i njohin edhe një herë rrënjët, të kaluarën dhe historinë e tyre bullgare. Rruga drejt anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në BE është e vështirë dhe e dhimbshme. Shumica e politikanëve që e quajnë veten maqedonas etnikë nuk duan integrim evropian, por manovrim mes Rusisë dhe BE-së, thotë Perev.


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Grekët do të mund të votojnë edhe me postë Qeveria greke ka marrë një vendim sipas të cilit grekët brenda dhe jashtë vendit do të mund të votojnë me postë. Lajmin për këtë e ka bërë të ditur kryeministri grek Kyriakos..

botuar më 23-12-01 3.35.MD
Prezantimi i fjalorit në Prishtinë, 20 nëntor 2023

Ngjarjet me adresë ballkanike

U krijua një fjalor serbisht-shqip për fjalët që nuk kanë nevojë për përkthim “Demokraci”, “traditë”, “propagandë”, “bateri”, “epidemi”, “komshinj” – këto janë disa nga fjalët që nuk kanë nevojë për përkthim nga shqipja në serbisht dhe anasjelltas,..

botuar më 23-11-24 4.05.MD

Rezultatet e votimit vendor nuk e kanë ndryshuar peizazhin politik

Vota lokale nuk ka ndryshuar qëndrimet politike në vend. Mbështetja për qeverinë bie në 20%. Mosbesimi ndaj procesit zgjedhor është i lartë. 47% mendojnë se vota lokale ishte e padrejtë, 19% janë të mendimit të kundërt, sipas një sondazhi..

botuar më 23-11-23 10.56.PD