Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Angela Rodel me dallim për promovimin e kulturës bullgare

Foto: mc.government.bg

E lindur në Minneapolis, Minesota, SHBA, përkthyesja Angela Rodel u nderua nga ministri i kulturës Krëstju Krëstev me çmimin “Kontribut në zhvillimin e kulturës”. Çmimi prestigjioz iu dha për kontributin e saj në popullarizimin e kulturës bullgare dhe përkthimin e romanit “Strehim kohe” nga Georgi Gospodinov, për të cilin ajo së bashku me autorin e shquar bullgar fitoi çmimin prestigjioz ndërkombëtar letrar Booker.

Në vitin 2014, Angela Rodel mori nënshtetësinë bullgare për punën e saj të përkthimit dhe kontributin në kulturën bullgare. Falë saj, krijimtaria e shkrimtarit bullgar Georgi Gospodinov është e njohur edhe në SHBA.


Më shumë nga rubrika

Nënkryetari i një bashkie shqiptare kërkon një jetë më të mirë për bullgarët në Shqipëri

Agron Nuredinaj prej disa muajsh është pjesë e administratës së re bashkiake të qytetit të Kukësit në veri të Shqipërisë. Qendra bashkiake është përgjegjëse edhe për fshatrat në rajonin e Gorës, ku një popullsi me origjinë bullgare dhe me vetëdije..

botuar më 24-02-03 7.30.PD
Çavdar Arnaudov

Çavdar Arnaudov: Në Radio Bullgaria, pata fatin të punoja me përkthyesit më të mirë nga dhe në frëngjisht

Radio Bullgaria në formën e saj origjinale u shfaq një vit e një muaj pas krijimit të Radios Bullgare, në atë kohë Radio Sofja. Radio Bullgaria që në fillimet e saj paraqet një imazh të ndryshëm dhe autentik të vendit tonë dhe në këtë rol të rëndësishëm..

botuar më 24-01-25 7.30.PD

Ellzhana Popova: "Në kinemanë italiane ekziston ende një imazh klishe i grave të Evropës Lindore"

Ajo është një nga aktoret bullgare më të fotografuara në vitet 80 të shekullit të 20-të. Ajo ishte gjithashtu pjesë e trupës së Teatrit Kombëtar në Sofje me një prani të dukshme skenike. Ellzhana Popova është një legjendë për një brez të tërë bullgarësh...

botuar më 24-01-22 7.25.PD