Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shkrimtari Georgi Gospodinov prezanton romanin e tij "Strehim kohe" në Nju Jork

Foto: Facebook / @Georgi Gospodinov

Të kthehesh aty, ku ka filluar çdo gjë. Pikërisht këtë do të bëjë një nga autorët më të njohur bullgar dhe me një njohje botërore Georgi Gospodinov me romanin e tij të fundit “Strehim kohe”. Më 7 shtator Biblioteka Publike e Nju Jorkut do të hapë sezonin e vet letrar me premierën e botimit amerikan të romanit “Strehim kohe” dhe një diskutim me autorin. Moderator i takimit është Valentina Izmirlieva, profesoreshë në universitetin e Kolumbisë dhe studiuese e Mesjetës. 

Në vitin 2017, shkrimtari bullgar fitoi një bursë - një qëndrim njëvjeçar në Qendrën prestigjioze Kulman të Bibliotekës së Nju Jorkut, e cila mbledh studiues dhe shkrimtarë nga e gjithë bota.

Vetë biblioteka dhe aktivitetet e kryera nga ekipi e renditin atë ndër institucionet më të rëndësishme kulturore në Shtetet e Bashkuara. Pikërisht aty Gospodinov filloi punën e tij për "Strehim kohe", që u botua në Bullgari në vitin 2020.Gjatë vitit tjetër libri doli në përkthim në italisht, gjermanisht, frëngjisht, polonisht dhe në gjuhën daneze, kurse gjatë kësaj pranvere u botua dhe në Shtetet e Bashkuara nga shtëpia botuese Liveright në përkthim të Anzhela Rodel.  Në recensionin e vet, "New York Times" e cilësoi librin si prekës dhe inteligjent dhe theksoi aftësinë mjeshtërore të bullgarit për të shkruar me zgjuarsi, duke e përqendruar vëmendjen tonë tek dhuna që ushtron e kaluara mbi të tashmen tonë.

Gazeta britanike “Guardian” zgjodhi romanin bullgar si librin e ditës.

Në të njëjtën kohë, u bë e qartë se Georgi Gospodinov është shkrimtari i ftuar i zgjedhur sivjet i Institutit "Hariman" në një nga universitetet më prestigjioze në botë - Universitetin e Kolumbisë, ku do të mbajë një seminar brenda një muaji.Mundësia e radhës për një takim personal me shkrimtarin bullgar më të përkthyer që do të kenë adhuruesit e tij është më 2 tetor në Festivalin Letrar në Bruklin. Sivjet Georgi Gospodinov do të marrë pjesë në debatin, kushtuar kujtesës dhe kohës - dy nga temat më të rëndësishme në krijimtarinë e tij.

Përpiloi: Vesella Krësteva

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Foto: Facebook / @Georgi Gospodinov

Më shumë nga rubrika

Festivali i artit shqiptar – një urë lidhëse midis dy popujve miq

21 nëntori i këtij viti shënoi një ngjarje të rëndësishme, Festivalin e Parë të Artit Shqiptar në Sofje. Ky është eventi i parë i këtij lloji, që zhvillohet në Sofje, organizimi i të cilit u bë nën patronazhin e Ministrit të Kulturës të Bullgarisë,..

botuar më 22-11-25 4.49.MD

Opera e qytetit Stara Zagora prezantoi “Zërat e Shqipërisë”

Pesë muzikantë të njohur shqiptarë - violinistët Abigeila Voshtina dhe Visar Kuçi, Herida Duro - violë, Mario Guralumi - violonçel dhe sopranoja Besa Llugiqi, prezantuan para publikut të qytetit Stara Zagora veprat më domethënëse të kulturës shqiptare,..

botuar më 22-11-24 12.15.MD

Zbulimet fotografike të përkthyeses Zhasmina Panajotova

Një flutur, që shkëlqen në ngjyrat e diellit; uji dhe loja e tij me realitetin; një zog zgjat me uri sqepin për një kafshatë ushqimi... Mijëra herë në ditë kalojmë gjëra të vogla në botën përreth nesh pa u ndalur, pa ngulur sytë, pa e lejuar veten..

botuar më 22-11-23 7.15.PD