Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 10 gushtin 2023

Ditë e freskët me reshje mbi Bullgarinë Perëndimore

Foto: Bozhidar Çollakov

Të enjten do të mbajë mot me vranësira dhe me reshje shiu në Bullgarinë Perëndimore. Në Bullgarinë Lindore do të ketë më shumë orë me diell dhe pothuajse nuk do të ketë reshje. Temperaturat minimale do të jenë nga 12 deri në 18°, në Sofje - 12°. Maksimumi do të jetë nga 25 në 30° në kryeqytet – 24.

Përgjatë bregdetit të Detit të Zi do të ketë vranësira të ndryshueshme me reshje të dobëta. Temperaturat maksimale të ajrit do të jenë 25-29°. Uji i detit është 22-25 °, në veri të Kepit Kaliakra - rreth 15 °.

Mbi malet do të bjerë shi mbi masivet perëndimore. Në lindje do të mbajë mot me vranësira të pjesshme me reshje minimale. Temperatura në 1200 m mbi nivelin e detit do të jetë deri në 18°, në 2000 m deri në 11°.

Të premten reshjet e shiut në vend ndalojnë dhe temperaturat mbeten të pandryshuara.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria dhe Turqia do të mbrojnë së bashku hapësirën e tyre ajrore

Një memorandum midis Bullgarisë dhe Turqisë për operacionet e sigurisë ndërkufitare të hapësirës ajrore u nënshkrua në Ankara nga ministrat e mbrojtjes Todor Tagarev dhe Yasar Güler. Dokumenti përcakton të drejtat, përgjegjësitë dhe detyrimet e palëve,..

botuar më 24-02-22 10.11.PD
Maria Gabriel

Zëvendëskryeministrja Maria Gabriel hodhi poshtë kategorikisht propozimin e PP-DB për memorandumin e qeverisjes

Pas një takimi me ambasadorët e BE-së dhe SHBA-së, zëvendëskryeministrja dhe ministrja e punëve të jashtme, Maria Gabriel, deklaroi në një konferencë në Ministrinë e Punëve të Jashtme se nuk do të nënshkruajë të ashtuquajturën “memorandum..

botuar më 24-02-21 8.42.MD

Parashikimi i motit për 22 shkurtin

Të enjten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin nga minus 2 deri në 3°, minus 1° në Sofje. Gjatë ditës do të mbajë mot kryesisht me diell me vranësira të përkohshme. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 12 dhe 17°, në..

botuar më 24-02-21 6.10.MD