Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nurgyul Salimova do të luajë në finalen e Kupës së Botës në shah

Anna Muziçuk - Nurgjyl Salimova

Në gjysmëfinalen e Kupës Botërore të Shahut në Baku, bullgarja 20-vjeçare Nurgyul Salimova eliminoi Anna Muziçuk nga Ukraina me 3.5:2.5 pikë. Në tajbrejkun e shpejtë të shahut, Salimova fitoi me një lojë brilante dhe me rezultat të përgjithshëm 2,5:1,5 pikë, pasi dy rivalet patën një barazim secili në lojërat e shahut klasik. Në finalen e Kupës së Botës nga 19 deri më 21 gusht, Nurgyul Salimova do të përballet me Aleksandra Gorjaçkina. 24-vjeçarja ruse është numri 2 në renditjen e kampionatit.

Me kualifikimin e saj në Kupën e Botës, Nurgyul Salimova siguroi edhe një vend në turneun Challengers 2024, i cili do të transmetojë një nga dy pjesëmarrëset në ndeshjen e radhës për kurorën e botës për femra.

Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov për herë të parë do të luajë në çerekfinale në Paris

Grigor Dimitrov regjistroi paraqitjen e tij më të mirë në Roland Garros. Pas suksesit ndaj Hubert Horkaç, ai do të luajë në çerekfinale, ku e pret italiani Janik Siner. Bullgari ra disa herë në fushë pasi ai nuk donte të humbiste asnjë goditje. Në..

botuar më 24-06-03 8.51.PD

Boksieri Radosllav Rosenov fitoi një kuotë për Olimpiadën në Paris

Nënkampioni evropian i boksit Radosllav Rosenov fitoi një kuotë olimpike në kategorinë 63.5 kg pasi mposhti Aleksandru Paraskiv të Moldavisë në turneun në Bangkok. Kështu ai u bë boksieri i pestë bullgar me kuotë për lojërat në Paris. Te femrat..

botuar më 24-05-31 1.54.MD

Grigor Dimitrov me fitoren e dytë në Roland Garros

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov mundi hungarezin Fabian Marozhan me 6:0, 6:3, 6:4 në raundin e dytë të Roland Garros. Gjatë gjithë ndeshjes ai dominoi kundërshtarin e tij. Në raundin e tretë të Kampionatit të Hapur të Francës Grigor..