Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Orkestra Simfonike e BNR-së ka një dirigjent të ri

Foto: @konstantin.ilievsky

Konstantin Ilievski është kryedirigjenti i ri i Orkestrës Simfonike të Radios Kombëtare Bullgare /BNR/. Maestro Ilievski është një muzikant i respektuar bullgar - dirigjent, pianist dhe kompozitor me njohje dhe karrierë ndërkombëtare.

Ai ka drejtuar ansamblet simfonike të Radios Austriake dhe Sllovake, Wiener Concert - Verein, Filarmoninë Kombëtare Sllovake, Filarmoninë e Wroclaw, Operën Kombëtare dhe Orkestrën e Radio Televizionit të Shqipërisë (RTSH), Filarmoninë e Sofjes, Orkestrën Simfonike të BNR, Orkestrën Simfonike Kombëtare të Kinës (Ningbo), OrkestrënSimfonike Franz Liszt në Cosenza (Itali), Orkestrën e Dhomës të Luksemburgut, Simfonietën Sllovake në Zhilina etj. Ka marrë pjesë në festivale të shumta ndërkombëtare dhe ka punuar me solistë të nivelit botëror.

Më shumë nga rubrika

Darija Stojanova është ambasadorja e “Monedhës së Artë” në shkollat e botës

10-vjeçarja Darija Stojanova nga Varna performoi shkëlqyeshëm me këngën "Ciao Evropa" /”Përshëndetje, Evropa/, e cila ishte në krye në klasifikimin e përkohshëm në festivalin e muzikës për fëmijë "Monedha e Artë", që u mbajt në Bolonjë të Italisë. E..

botuar më 23-12-04 3.51.MD

"Indiferent" - kënga e re e grupit “Innerglow”

Disa ditë pas debutimit në skenën e Londrës, “Innerglow” prezantoi këngën e tyre më të fundit “Indiferent”. Pas këngës së tyre të suksesshme "Shenja" , kjo është kënga e dytë e grupit me tekst në bullgarisht. "Indiferent" lindi akoma..

botuar më 23-12-04 8.40.PD
Foto: FB / Sofia Quartet

"Sofia Quartet" zbulon magjinë e muzikës klasike për fëmijë

Kuarteti më i vjetër i harqeve të Filarmonisë së Sofjes - " Sofia Quartet " - sërish i drejtohet audiencëssë fëmijëve. Këtë herë me dëshirën për t'i prezantuar me kompozitorët emblematikë të shekullit të 20-të. Në kuadër të projektit "Koncerte me kod..

botuar më 23-12-03 8.55.PD