Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rosica Dençeva e nisi me fitore pjesëmarrjen në US Open

Rosica Dençeva
Foto: Rafa Nadal Academy, arkiv

Shpresa bullgare e tenisit Rosica Dençeva u kualifikua në raundin e dytë të US Open për vajza. Ajo mundi në dy sete (6:4, 6:1) amerikanen Ariana Anazagasty-Pursoo, e cila renditet e 49-ta në botë. Rosica Dençeva do të luajë sonte me të katërten në turne, japonezen Sara Saito.

Ilijan Radullov, i gjashti në US Open në mesin e juniorëve, humbi në raundin e parë 6:7, 4:6 nga japonezi Rei Sakamoto, i cili renditet i 22-ti në renditjen botërore.

Sot, dy bullgare, Iva Ivanova dhe Elizara Janeva, nisin pjesëmarrjen në kampionatin e hapur të SHBA-së për vajza.

Më shumë nga rubrika

Karllos Nasar

Nasar vendosi edhe një herë rekord botëror në peshëngritje

Bullgari Karllos Nasar vendosi një rekord të ri botëror në rikthimin e tij të parë të madh në podium pas lëndimit. Peshëngritësi triumfoi në kategorinë 89 kg në Kupën Botërore të Peshëngritjes në Doha. Në dyluftim, Nasar ngriti 393 kg. 19-vjeçari..

botuar më 23-12-11 9.36.PD
Foto: EPA/BGNES

Grigor Dimitrov mbyll me sukses vitin 2023

Në vitin 2023, reketa e parë bullgare Grigor Dimitrov e nisi sezonin në vendin e 28-të në botë dhe përfundoi i 14-ti në renditjen e ATP-së. Grisho arriti dy finale - në turneun e ATP 250 në Gjenevë dhe në turneun Masters 1000 në Paris që u zhvillua në..

botuar më 23-12-10 8.30.PD
Dimitër Berbatov

Berbatov bëri thirrje për një kongres të ndershëm të Bashkimit të futbollit

Ish-sulmuesi i “Manchester United”, “Tottenham” dhe i kombëtares bullgare, Dimitër Berbatov, njoftoi se është kandidat për kryetar të Bashkimit Bullgar të Futbollit (BFS) dhe do të paraqitet në kongresin e jashtëzakonshëm më 15 mars. “Shpresoj që..

botuar më 23-12-08 11.44.PD